Ruslan Gagkuev: Slovenský ľud považuje pamiatku vojakov a dôstojníkov Červenej armády za posvätnú

Ruslan Gagkuev, predseda Správy Ruskej historickej spoločnosti zdôraznil, že je mimoriadne dôležité zachovať históriu hrdinského spoločného boja národov oboch krajín proti fašizmu.

„Slovenský ľud považuje za posvätnú pamiatku vojakov a dôstojníkov Červenej armády, ktorí zomreli za oslobodenie Európy od nacizmu. Je potešujúce, že sa to deje napriek akýmkoľvek politickým okolnostiam,“ povedal historik.

Ruslan Gagkuev, predseda Správy Ruskej historickej spoločnosti

V. kongres matíc slovanských národov a inštitúcií, venovaný 160. výročiu založenia Matice slovenskej, začal svoju činnosť 3. augusta v Martine.

Na podujatí sa zúčastnil predseda Správy Ruskej historickej spoločnosti, výkonný riaditeľ nadácie História vlasti Ruslan Gagkujev. Vo svojom príhovore uviedol, že už viac ako päť rokov spája Maticu slovenskú a nadáciu dohoda o spolupráci, v rámci ktorej sa realizujú spoločné projekty.

“V prvej štvrtine 18. storočia bolo v ruských službách mnoho rodákov z východnej Európy, ktorí sa stali stúpencami Petra. Významné miesto medzi nimi zaujíma Savva Lukič Raguzinskij, srbský obchodník a politik, ktorý sa stal ruským vyslancom v Ríme, Benátkach a Čchingskej ríši. O tomto výnimočnom človeku a jeho dobe bola určená povedať špeciálna historicko-dokumentárna výstava Rusko-srbské vzťahy v petrovskej ére, ktorá bola s podporou Ruskej historickej spoločnosti otvorená pred rokom v Belehrade.

Prioritou RHS je zároveň podľa Ruslana Grigorjeviča zachovanie spomienky na oslobodzovaciu vojnu z rokov 1877 – 1878, do ktorej Rusko vstúpilo nie z túžby získať geopolitické výhody, ale podporiť svojich balkánskych spoluveriacich.

“Spája nás aj spoločná spomienka na tragédiu druhej svetovej vojny. Je škoda, že sa dnes čoraz viac stáva predmetom politických špekulácií. V snahe čeliť týmto deštruktívnym trendom sa Ruská historická spoločnosť opiera o svojich európskych partnerov. V roku 2019, pri príležitosti 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny, bola z iniciatívy Ruskej historickej spoločnosti doručená častica Večného ohňa z Moskvy do Ľubľany, hlavného mesta Slovinska. A v roku 2021 členovia občianskeho združenia Motorkári Slovenska – Brat za Brata preniesli časticu Večného ohňa po celom Slovensku, kde zapálili 268 symbolických svetiel”.

4. augusta navštívila delegácia Ruskej historickej spoločnosti vedená predsedom Správy RHS Ruslanom Gagkuevom pamätník obetiam nacistických zločinov, padlým vojakom Červenej armády a slovenským partizánom, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny.

 Pamätník sa nachádza v obci Blatnica v Žilinskom kraji na Slovensku.

Ruslan Grigorievič poznamenal, že v súčasnosti je mimoriadne dôležité zachovať históriu spoločného hrdinského boja národov oboch krajín proti fašizmu:

“Slovenský národ si sväto uchováva pamiatku vojakov a dôstojníkov Červenej armády, ktorí padli za oslobodenie Európy od nacizmu. Je potešiteľné, že sa tak deje napriek akýmkoľvek politickým okolnostiam.”

Ruská historická spoločnosť venuje veľkú pozornosť uchovávaniu historickej pamäti a vedeckému a kultúrnemu vzdelávaniu o udalostiach druhej svetovej vojny.

Jedným z významných vzdelávacích projektov mimo územia krajiny bola brožúra Sovietsky zväz v druhej svetovej vojne adresovaná občanom zahraničných krajín. Kniha, ktorú podporil nadácia Histórie Vlasti, rozpráva o hlavných udalostiach predvojnového obdobia, a bojových akciách na území ZSSR a v strednej Európe. Publikáciu plánujú preložiť do jazykov OSN, vrátane slovanských – slovenčiny a srbčiny.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *