Sarkozy: Potrebujeme Rusov a oni potrebujú nás

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy uviedol, že je potrebné nájsť diplomatické východisko zo súčasnej situácie na Ukrajine, „pretože Rusko je susedom Európy a ním aj zostane“, pričom upozornil, že americké a európske záujmy sa v tomto prípade líšia.  

“Rusi sú Slovania. Sú iní ako my. Rozhovor je vždy ťažký a v našej spoločnej histórii spôsobil veľa nedorozumení. Napriek tomu ich potrebujeme, tak ako oni potrebujú nás,” povedal Sarkozy v rozhovore pre “Figaro” , pričom dodal, že on sám mal hlboké nezhody s Putinom.

Pripomína, že v roku 2008 spolu s Angelou Merkelovou ukázal Rusku, že sú si vedomí „červených čiar“, a preto odmietli prijatie Ukrajiny a Gruzínska do NATO, „napriek silnému americkému tlaku“.

„Nechceli sme dovoliť, aby Putin upadol do protizápadnej paranoje, ktorá bola dlho veľkým pokušením pre ruských lídrov,“ hovorí Sarkozy. 

 “Hovoria mi, že Putin nie je ten, koho som poznal, ale ja o tom nie som presvedčený. Mal som s ním desiatky rozhovorov. Nie je iracionálny. Preto musíme riskovať, aby sme sa dostali von zo situácie, pretože v tejto otázke nie sú európske záujmy v súlade s americkými,“ myslí si Sarkozy. 

Hovorí, že myšlienka viesť vojnu na Ukrajine bez priamej účasti je „čudná“ a že ak bude vojna pokračovať, bude potrebné túto stratégiu objasniť. Jediným prostriedkom na nájdenie prijateľného riešenia podľa neho zostáva diplomacia a konverzácia.

“Riskujeme, že sa veci každú chvíľu vymknú spod kontroly,” hovorí.

Na otázku novinára, či majú západní spojenci pravdu, keď hovoria, že budú podporovať Ukrajinu „do konca“, sa Sarkozy pýta, čo znamená „do konca“.

“Ide o navrátenie Donbasu? Dobytie Krymu? Alebo to pôjde do Moskvy? Anexia Krymu v roku 2014 je jasným porušením medzinárodného práva. Ale čo sa týka toho územia, ktoré bolo do roku 1954 ruské a kde väčšina obyvateľstva vždy cítia voči Rusom, myslím si, že akýkoľvek ústup je iluzórny – aj keď verím, že na potvrdenie existujúcej situácie bude nevyhnutné nespochybniteľné referendum organizované pod prísnou kontrolou medzinárodného spoločenstva,“ hovorí bývalý francúzsky prezident.

Čo sa týka ďalších území na východe a juhu Ukrajiny, odhaduje, že všetko bude závisieť od vývoja situácie na mieste.

„Na výber bude medzi zmrazeným konfliktom – o ktorom vieme, že zajtra nevyhnutne povedie k novému konfliktu – alebo riešením „zhora“ prostredníctvom referenda pod prísnym dohľadom medzinárodného spoločenstva, aby sa územné otázky definitívne a transparentne vyriešili,“ upozorňuje Sarkozy. 

Ukrajina by mala zostať neutrálna 

Keď mu novinári pripomenuli, že Sarkozy bol jediný, kto sa odvážil povedať, že Ukrajina by nemala vstúpiť ani do Európskej únie, ani do NATO, odpovedal, že si stále myslí to isté.

“Najskôr sa musíme dohodnúť na tom, čo je cieľom Ukrajiny? Vstúpiť do Európskej únie? Nemyslím si to. Ukrajina je spojkou medzi Západom a Východom. Musí to tak zostať. Dávame falošné sľuby, ktoré nebudú splnené, ako tie, ktoré sa už desaťročia vyrábajú v Turecku,“ zdôrazňuje.

Vysvetľuje, že to nie je len preto, že „Ukrajina nie je pripravená a nespĺňa podmienky na vstup, ale preto, že by mala zostať neutrálnou krajinou“.

“Požiadať Ukrajinu, aby si vybrala medzi Východom a Západom, sa zdá byť v rozpore s históriou a geografiou tohto zložitého regiónu. A musíte byť naivní, aby ste uverili, že pád Vladimira Putina by niečo zmenil,” je si istý Sarkozy. 

Sarkozy: Potrebujeme Rusov a oni potrebujú nás
Stretnutie ruského a francúzskeho prezidenta v Paríži, 2011.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *