Karol Farkašovský: “Seniori (ne)tešte sa…”

Mesiac úcty k starším je fuč. Ubehol tak, že seniori v ňom nedostali ani o mak viac úcty alebo spoločenského či ľudského rešpektu.  

Inak to vidia a prezentujú mainstreamové médiá. Vraj sa seniori môžu tešiť zo skvelej správy údajne – najlepšej slovenskej vlády všetkých čias. Vlády, ktorá veľmi rada používa slová ako „pripravujeme, rokujeme, chystáme, diskutujeme, riešime, pomáhame…tým, ktorí to najviac potrebujú.“  Sú to floskuly, z ktorých sa dôchodcovia nenajedia, nezohrejú ani lacnejšie nenakúpia.

Zaujal ma titulok v jednom zo servilných slovenských médií – „Skvelá správa … po 13 – tom dôchodku vraj dostanú seniori aj 14 – ty.“  Nebolo by to zlé, keby to bola skutočná pravda. Ale my si už zvykáme, že Vrchnosť nám povie – čo je pravda.  

Lenže zdravý rozum nevymrel a väčšina seniorov ešte vie čítať i počítať. A triezvo uvažovať. Honosný názov 13-ty, alebo 14-ty dôchodok je – v skutočnosti –  sociálna dávka. Aj to ešte odstupňovaná podľa výšky jednotlivých dôchodkov. Od nejakých 200 eur do 35 eur.

Dať ľuďom s nižšími dôchodkami sociálnu dávku 200 eur je iba falošná solidarita. Je to rovno diskriminácia.

Seniori-veci treba pomenúvať pravým menom

Veci treba pomenúvať pravým menom. Ak vláda povie, že dáva seniorom 13-ty alebo 14-ty dôchodok tak nech im ho dá v plnej výške. Hádam si to zaslúžia. Aj bez toho, aby o to potupne žiadali nejakými petíciami. Ak vláda kompenzuje najslabšie dôchodky, tak nech povie, že ide o kompenzáciu. 

Celý problém s poddimenzovaným systémom dôchodkov sa dá vyriešiť veľmi jednoducho a k spokojnosti všetkých. Treba vytvoriť postupný valorizačný systém a štátnu moc ústavným zákonom zaviazať aby ho dodržiavala.

Druhý spôsob – všetkým seniorom dať rovnako – priemerný dôchodok 515 eur. Vláda totiž nemá mandát na to aby selektovala dôchodcov. Vláda má pomáhať všetkým z tejto najzraniteľnejšej vyše miliónovej skupiny populácie.

To by ale vo vláde museli sedieť ľudia, ktorí majú v duši empatiu, v hlave zdravý rozum a v srdci ozajstnú úctu voči starým ľuďom. Tí sú totiž príliš skromní, taktní a slušní na to, aby sa niečoho domáhali.

No pravým vládcom všetkého je Čas. Jeho odpočítavanie už beží aj terajším mocipánom. Účet sa pripravuje… a bude drahý.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Karol Farkašovský, PhD

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *