Situácia v Kosove je alarmujúca, v strede Európy hrozí konflikt.

V Kosove sa dnes strieľalo, najmenej 52 zranených Srbov, 3 z nich vo vážnom stave

Špeciálne jednotky neuznaného Kosova spustili paľbu z útočnej pušky Kalašnikov na dav Srbov, ktorí pokojne protestovali pred administratívnou budovou mesta Zvecan. Oznámil to v pondelok srbský prezident Aleksandar Vučić v prejave k národu.

“Zástupca ROSU s kalašnikovom sa prikrčil a začal strieľať na Srbov,” povedal prezident. (Pozn. red. TV OTV – vysvetlenie, čo je ROSU pod článkom)

Podľa neho špeciálne sily polície umiestnili ostreľovačov okolo administratívnej budovy, bolo to odfotografované. “Celkovo bolo zranených 52 Srbov. Viac ľudí bolo zranených, ale 52 Srbov vyhľadalo pomoc v nemocnici v Kosovskej Mitrovici, traja z nich boli vážne zranení,” pokračoval Vučić.

Podľa neho účastníci pokojného protestu spievali srbské piesne, tancovali, zaobchádzali slušne so zástupcami síl NATO “čokoládou a kávou a všetkými možnými spôsobmi ukázali, že nemajú náladu na násilie”.

Kosovský premiér je vinníkom a chce vyprovokovať konflikt medzi Srbmi a NATO

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes večer (29.05.2023) povedal, že Albin Kurti (pozn. red. TV OTV – kosovský premiér) má jediné želanie – vyprovokovať konflikty v Kosove a Metohiji a doviesť k veľkému konfliktu medzi Srbmi a NATO, viesť ku krviprelievaniu v celom regióne, a zdôraznil, že Kurti je jediným vinníkom toho, čo sa deje v Kosove a Metohiji.

V mimoriadnom príhovore k verejnosti v predsedníctve Vučić povedal, že málokto chce pochopiť, čo je podstatou všetkého, čo sa deje v Kosove a Metohiji, hoci už mesiace hovoríme, že Kurti chce doviesť ku konfliktu.

“V posledných troch dňoch mohli slepí aj politicky negramotní pochopiť, čo sa dnes pripravuje a všetko, čo organizuje Kurti, s túžbou po veľkom konflikte medzi Srbmi a NATO, ktorý je jediným vinníkom za všetko, čo sa deje, umyť ako Pilát ruky a povedať, že to s ním nemá nič spoločné,” povedal Vučič.

Predrag Rajic z Centra pre sociálnu stabilitu zhodnotil, že po dnešných udalostiach je situácia v Kosove a Metohiji kritická a že sa do značnej miery vymyká spod kontroly.

“Všetci sme pred tým varovali, pokiaľ ide o oficiálne pozície Srbska a nás všetkých, ktorí sa zaoberáme politickými analýzami. Vedeli sme, že toto správanie Albina Kurtiho v určitom okamihu povedie k eskalácii situácie.”

Situácia na severe regiónu

Ako informovali noviny “Večerne Novosti”, vojaci KFOR zaútočili na Srbov, ktorí pokojne protestovali pred administratívnou budovou v obci Zvecan v autonómnej provincii Kosovo a Metohija. Situácia v štyroch srbských obciach (Zvecan, Leposavic, Zubin Potok a Kosovská Mitrovica) eskalovala 26. mája v dôsledku pokusov kosovských bezpečnostných síl zmocniť sa budov mestskej správy napriek odporu miestnych obyvateľov.

26. mája prezident Srbska vyzval NATO, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie násilných akcií proti Srbom v Kosove. Minister obrany republiky Miloš Vučević v pondelok povedal, že ozbrojené sily sú vzhľadom na situáciu v Kosove a Metohiji v stave vysokej pohotovosti.

Priština trvá na inaugurácii hláv štyroch samospráv na severe Kosova a Metohije, zvolených vo voľbách 23. apríla. Zástupcovia strany Srbský zoznam bojkotovali hlasovanie, pretože Priština si nesplnila svoje záväzky. V dôsledku toho bola účasť 3,47%. Volebné právo využilo 1 566 Albáncov a 13 Srbov zo 45 095 voličov. 

Srbské ozbrojené sily zaujali pozície v blízkosti administratívnej hranice s Kosovom.

Oznámil to v pondelok srbský prezident Aleksandar Vučić počas mimoriadneho prejavu k národu.

“Naše sily sme rozmiestnili v súlade so situáciou na miestach, kde to považujeme za potrebné. Dnes večer budeme s našimi jednotkami hliadkovať na niektorých miestach. Nedovolíme pogrom srbského ľudu,” zdôraznila hlava štátu. 

Viac ako 20 vojakov misie NATO bolo zranených pri stretoch v severnom Kosove

Viac ako 20 zamestnancov medzinárodnej misie pod záštitou NATO v Kosove (KFOR) bolo zranených v severnom Kosove. Informovala o tom misia vo vyhlásení, ktoré vydala v pondelok.

Poznámka redakcie TV OTV:

ROSU – Táto špeciálna jednotka má svoje korene až do roku 1999, keď civilná polícia UNMIK (CIVPOL) prišla do Kosova s cieľom vycvičiť miestne policajné sily. Už v roku 2002 vznikol v Prištine predchodca jednotky ROSU, tzv. Jednotka ROSU. Regionálna jednotka pouličnej kriminality (RCSU).

Budúce špeciálne jednotky boli vycvičené a vedené šéfom CIVPOL Američanom Angelom Queipom a jeho zástupcom Jimom Renfrauom. Obaja boli známi ako experti na operácie na obmedzenie pašovania narkotík, zatýkanie na základe zatykačov a rozbíjanie demonštrácií. Lektormi a inštruktormi boli odborníci z USA, ale aj z Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Turecka. (ZDROJ: BLIC)

Možno Vás bude zaujímať