Spojené štáty skúmajú možnosť zrušenia sankcií voči čínskemu ministrovi obrany

Americká administratíva zvažuje zmiernenie alebo zrušenie sankcií voči čínskemu ministrovi obrany Li Šang- fuovi, s ktorým sa šéf Pentagonu Lloyd Austin snaží o osobné stretnutie začiatkom júna. Oznámil to v nedeľu na tlačovej konferencii po samite skupiny G7 v japonskej Hirošime americký prezident Joe Biden.

“Teraz sa o tom diskutuje. <… >Odpoveď je: o tom sa teraz diskutuje,” odpovedal americký líder na otázku, či by Spojené štáty mohli zrušiť alebo zmierniť obmedzenia voči Li Šang-fuovi. Biden zároveň zdôraznil, že Washington neuvažuje o možnosti zrušenia zákazu dodávok technológií a materiálov do Pekingu, ktoré vláda USA považuje za nevyhnutné pre Čínu na vybudovanie svojho vojenského potenciálu.

Ako uviedla tlačová agentúra Bloomberg 19. mája s odvolaním sa na zdroje, Peking doteraz odmietal žiadosť Lloyda Austina o stretnutie s čínskym ministrom obrany na okraji medzinárodného bezpečnostného fóra Shangri-La Dialogue, ktoré sa bude konať 2. až 4. júna v Singapure. Čína dala Spojeným štátom jasne najavo, že stretnutie sa neuskutoční, kým budú voči Li Šang- fuovi platiť americké sankcie.

Austin 11. mája potvrdil, že považuje za “kritické” stretnúť sa s čínskym ministrom osobne. Šéf americkej armády poznamenal, že sa bude “snažiť komunikovať” na fóre v Singapure so svojím čínskym náprotivkom.

Spojené štáty uvalili sankcie na čínskeho ministra v roku 2018 za to, že Peking získal ruské stíhačky Su-35 a protilietadlové raketové systémy S-400.

Možno Vás bude zaujímať