Srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol armádu do plnej pohotovosti

Srbský podpredseda vlády a minister obrany Miloš Vučevič kritizoval kosovského premiéra Albina Kurtiho za to, že „viedol Srbsko k červeným čiaram“ a oznámil, že pripravenosť srbských ozbrojených síl bude povýšená na najvyššiu úroveň bojovej pripravenosti. Vučevič zdôraznil, že jeho krajina je „plne odhodlaná“ viesť dialóg a vyhýbať sa eskalácii konfliktu. Dodal, že Kurtiho činy posúvajú Srbsko k jeho hraniciam.

Miloš Vučevič – srbský podpredseda vlády a minister obrany

„Po dnešných dramatických scénach na severe Kosova a Metohije a drastickom zhoršení bezpečnostnej situácie a priamom pokračovaní teroru inštitúcií z Prištiny voči srbskej komunite v Kosove a Metohiji, predovšetkým voči Srbom na severe Kosova a Metohiji.

“Prezident republiky a vrchný veliteľ srbských ozbrojených síl Alexandar Vučić vydal rozkaz zvýšiť úroveň bojaschopnosti srbských ozbrojených síl na najvyššiu úroveň. Nechceme žiadne vojny a nehráme vojnové hry , ale to, čo robí Kurti, nás vedie k červeným čiaram pre Srbsko, a to musí vedieť každý v edzinárodnom spoločenstve. Nedovolíme žiadnu novú „Búrku“, žiadny „Blesk“, žiadny 17. marec 2004, zvyšných Srbov nezoberiete, nenasadnete na traktory a nepošlete do stredného Srbska,“ dodal premiér.

V piatok vypukli v Leposaviči strety medzi etnickými Srbmi a kosovskou políciou, keď sa demonštranti údajne pokúšali zablokovať novozvoleným predstaviteľom vstup do obecnej budovy.

Podľa miestnych médií násilnosti vypukli po tom, čo sa na radnici zhromaždil dav etnických Srbov na protest proti novozvolenému starostovi etnických Albáncov, pričom zranených je údajne asi 10 ľudí. Voľby v regióne 23. apríla bojkotovalo srbské obyvateľstvo, ktoré žiadalo väčšiu autonómiu. Všetci noví lídri zvolení s účasťou pod 3,5 percenta boli zo strán etnických Albáncov. Polícia v Prištine tvrdila, že pomáha politikom, aby sa dostali do ich kancelárií. Ako konflikt eskaloval, srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol armádu do plnej pohotovosti a nariadil jednotkám smerom ku kosovským hraniciam.

Srbsko : Leposaviči (Kosovo, 26.05.2023)

V marci EÚ informovala, že strany sa dohodli na implementácii dohody na normalizáciu vzťahov, hoci Kosovo aj Srbsko uviedli, že nezhody pretrvávajú. Dohoda by poskytla srbským samosprávam v Kosove väčšiu autonómiu.

Zdroj: Ruptly

Možno Vás bude zaujímať