Štátny prevrat v Nemecku. Ide o najväčšie sprisahanie v nemeckej histórii

Generálna prokuratúra Nemecka v stredu oznámila potlačenie pokusu o štátny prevrat v krajine. Nemecké špeciálne služby zadržali 25 z viac ako 50 podozrivých v organizácii “zmeny systému na všetkých úrovniach”.

K zadržiavaniu pravicových sprisahancov v Nemecku dochádza pravidelne. Ako však poznamenali nemecké publikácie, súčasná operácia sa stala jednou z najväčších v histórii. Zároveň sa ukázalo, že teroristická organizácia je veľká a rozsiahla: zahŕňala dediča pruských kniežat, politikov, vysokopostavených vojakov, vojakov špeciálnych jednotiek ministerstva obrany.

Čo sa stalo

  • Zadržaných bolo 25 ľudí – 22 členov teroristickej organizácie a traja podporovatelia. Sú podozriví z prípravy štátneho prevratu.
  • Jedna zadržaná osoba by mala byť bývalá zástupkyňa Alternatívy pre Nemecko Birgit Malzacová-Winkelmannová. Strana už odsúdila túžbu po štátnom prevrate a vyhlásila dôveru príslušníkom orgánov činných v trestnom konaní.
  • Medzi zadržanými je údajne občan Ruskej federácie  – Vitalij B. Ruské veľvyslanectvo o tom nedostalo oznámenie, ale poslalo žiadosť nemeckým orgánom a je pripravené poskytnúť občanovi konzulárnu a právnu pomoc.
  • Prebieha vyšetrovanie proti ďalším 27 ľuďom.
  • Prehliadky sa uskutočnili v 11 zo 16 spolkových krajín Nemecka vo viac ako 130 domoch a bytoch.
  • Nemecká ministerka vnútra Nancy Feserová poznamenala, že zadržiavanie pučistov poukazuje na závažnosť teroristickej hrozby v modernom Nemecku.

Čo chceli pučisti podľa nemeckých zdrojov

  • Pučisti vytvorili vládnu “radu”, ako aj vojenské krídlo.
  • Pučisti aktívne verbovali priaznivcov, a to aj v bezpečnostných silách – armáde a polícii.
  • Členovia organizácie údajne plánovali útok malej ozbrojenej skupiny na Spolkový snem.

Kremeľ sa vyjadril k pokusu o prevrat v Nemecku

Situácia s prípravou štátneho prevratu v Nemecku je vnútornou záležitosťou Nemecka, povedal v stredu novinárom hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Upozornil na skutočnosť, že podľa svedectva samotného Berlína nemožno hovoriť o žiadnom zásahu Moskvy.

“Toto sú skôr vnútorné problémy Nemecka a oni sami tvrdia, že nemožno hovoriť o žiadnom zasahovaní Ruska. Dozvedeli sme sa o tom zo správ v médiách. Nemáme k tomu čo povedať,” dodal hovorca Kremľa.

Zdroj: France 24/ Tacc

About The Author

Možno Vás bude zaujímať