Švédsko vydalo do Turecka prvú osobu odsúdenú za členstvo v Strane kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu

ANKARA (3. december) – Švédsko vydalo do Turecka prvú osobu odsúdenú za členstvo v Strane kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu. Urobila tak konkrétny krok k implementácii memoranda o členstve v NATO podpísaného s Tureckom, ktoré počíta s vydávaním osôb zapojených do teroristických aktivít, informovala v sobotu turecká televízia Ahaber.

Mahmut Tat, ktorý bol v Turecku odsúdený na 6 rokov a 10 mesiacov, požiadal o azyl vo Švédsku v roku 2015, ale bol zamietnutý. Pred časom ho zadržala švédska polícia. V piatok večer Tata previezli do Istanbulu, odkiaľ ho poslali do vyšetrovacej väzby na úkony súvisiace s výkonom trestu.

Vydanie osoby odsúdenej za teroristickú činnosť Švédskom do Turecka sa uskutočnilo dva dni po rokovaní v Bukurešti na okraj stretnutia šéfov rezortov zahraničných vecí krajín NATO a ministrov zahraničných vecí oboch krajín. Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu podľa ich výsledkov uviedol, že Ankara berie na vedomie rezolútnejší postoj Švédska k vstupu do aliancie, ale očakáva konkrétne kroky na naplnenie memoranda o členstve v NATO.

Švédsko a Fínsko požiadali o členstvo v Severoatlantickej aliancii v máji, Turecko však proces vstupu do NATO zablokovalo a požadovalo, aby vyhlásili kurdské organizácie za teroristické, vydali osoby obvinené z terorizmu alebo z účasti na pokuse o prevrat v roku 2016. 28. júna, pred začiatkom summitu NATO v Madride, sa uskutočnili rozhovory medzi tureckým vodcom Recepom Tayyipom Erdoganom, fínskym prezidentom Saulim Niinistöom, vtedajšou švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Bolo podpísané memorandum umožňujúce Štokholmu a Helsinkám vstúpiť do NATO.

Ankara už skôr uviedla, že memorandum podpísané s Fínskom a Švédskom nie je konečné a turecký parlament ho nemusí schváliť, ak si obe krajiny nesplnia záväzky v boji proti teroristickým organizáciám, ktoré sú v ňom zakotvené. Medzi ne v Turecku patrí najmä Strana kurdských pracujúcich (PKK) a organizácia FETO.

Zdroj: Ahaber/Tacc

Možno Vás bude zaujímať