Irán sa stane plnoprávnym členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu už v júli

Proces vstupu Iránu do Šanghajskej organizácie pre spoluprácu bude ukončený v júli. Uviedol to vo štvrtok minister zahraničných vecí islamskej republiky Hossein Amir Abdollahian.

“Plnohodnotným členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu sa staneme v júli, keď sa uskutoční ďalší summit asociácie,” citovala ho agentúra Tasnim.

V dňoch 15. až 16. septembra minulého roka sa v Samarkande v Uzbekistane konal samit ŠOS (Šanghajská organizácia pre spoluprácu), na ktorom sa zúčastnil iránsky prezident Ebráhím Raísí. Islamská republika podpísala memorandum o povinnostiach získať štatút členského štátu.

Ďalší samit sa uskutoční 4. júla pod vedením indického premiéra Narendru Modiho vo virtuálnom formáte. Ako v utorok informovalo indické ministerstvo zahraničných vecí, na samite sa zúčastnia všetci členovia organizácie. Ako pozorovatelia boli pozvané Irán, Bielorusko a Mongolsko. Okrem toho bol ako hosť pozvaný Turkménsko.

Deklaráciu o vytvorení ŠOS podpísalo v Šanghaji v júni 2001 šesť štátov – Rusko, Kazachstan, Kirgizsko, Čína, Tadžikistan a Uzbekistan. V súčasnosti organizácia zahŕňa aj Indiu a Pakistan. Pozorovateľskými štátmi sú Afganistan, Bielorusko, Irán a Mongolsko, partnermi dialógu sú Arménsko, Azerbajdžan, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko.

Možno Vás bude zaujímať