Teroristický bombový útok v centre Istanbulu; Erdogan sa vyjadril

Dnešný výbuch na populárnej pešej ulici Istiklal v Istanbule si vyžiadal mŕtvych a zranených, uviedol vysoký predstaviteľ. Guvernér Istanbulu Ali Yerlikaya tweetoval, že k výbuchu došlo okolo 16:20 miestneho času (14:20 SEČ). 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že výbuch na istanbulskej ulici Istiklal Street bol spôsobený “bombovým útokom”, a dodal, že pri incidente zahynulo šesť ľudí. Erdogan pred svojím nedeľňajším odchodom na samit G-20 v Indonézii uviedol, že výbuch bol “vlastizradným útokom” a že páchatelia budú potrestaní. Ďalších 53 osôb bolo zranených.

Video zverejnené online (pod článkom) ukázalo vzplanutie, hlasný tresk a utekajúcich ľudí. Používatelia sociálnych médií uviedli, že obchody a celá avenue bola následne uzatvorená. Avenue je obľúbená u turistov a miestnych obyvateľov, s množstvom obchodov a reštaurácií.

V rokoch 2015 až 2017 Turecko zasiahla séria smrtiacich bombových útokov zo strany ISIL (ISIS) a skupín napojených na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK). “Existujú silné podozrenia, že ide o dielo samovražedného atentátnika, ale zatiaľ k tomu nemáme žiadne oficiálne vyhlásenie,” povedal istanbulský spravodajca pre al-Jazeeru. Ten tvrdí, že výbuch je šokujúci, pretože v poslednej dobe nebolo v meste žiadne varovanie pred útokmi. “Bezpečnostné opatrenia však v tejto oblasti zostali vysoké,” povedal.

Murat Aslan, bezpečnostný analytik, pre al-Jazeeru povedal, že k výbuchu došlo vo veľmi rušnej oblasti s maximálnymi preventívnymi opatreniami. “Polícia je v tejto oblasti vo všeobecnosti na najvyššej úrovni ostražitosti,” povedal. “V okolí je veľa bezpečnostných kamier. Myslím si, že polícia presne zistí, kto to urobil a ako to urobil, ak išlo o teroristický útok,” dodal.

Zdroj: Geopolitika News

Možno Vás bude zaujímať