Tisíce Srbov dnes demonštrovali v Kosovskej Mitrovici – tvotv.sk

Niekoľko tisíc Srbov zo severu Kosova sa v nedeľu zišlo v centre Kosovskej Mitrovice. Na Námestie pri pamätníku princa Lazara v Severnej Mitrovici dnes dorazilo veľké množstvo Srbov zo severu Kosova a Metohije. Zábery ukazujú Srbov držiacich srbské trikolóry a transparenty, na ktorých je napísané: „Všetci sme Nenad Ďuric“, „Máme dosť teroru Kurtiho!“, „Máme jednu krajinu – Srbsko!“, „V záujme našich detí – nie kapitulácia“, „Prečo Srbi nemajú právo na slobodu pohybu?

Mitrovica bola vyzdobená srbskými vlajkami a srbská trikolóra bola natiahnutá po celej dĺžke neďalekej budovy. Po celej dĺžke promenády, od kruhového objazdu, kde je osemmetrová bronzová postava kniežaťa Lazara s prstom smerujúcim na Gazimestan, viali srbské vlajky, ktoré viseli na oknách a balkónoch okolitých budov. Všetci starostovia a poslanci miestnych zastupiteľstiev na severe Kosova dnes medzitým formálne odstúpili zo svojich funkcií.

Pripomeňme si, že predseda strany “Srpska lista” Goran Rakić včera oznámil stiahnutie Srbov zo všetkých mocenských inštitúcií neuznaného Kosova. Novinárom to povedal v sobotu po stretnutí srbských zástupcov z Kosova a Metohije v meste Zvečani.

“My, politickí predstavitelia Srbov zo severu Kosova a Metohije, sme po dnešnom stretnutí jednomyseľne rozhodli < … > naliehať na Prištinu, aby dodržiavala medzinárodné právo a bruselské dohody. Rozhodli sme sa opustiť všetky politické inštitúcie, parlament, vládu a štyri obce v severnom Kosove, ako aj pozastaviť prítomnosť a prácu Srbov v súdnictve a polícii v severnom Kosove. Naše rozhodnutia budú v platnosti, kým Priština nezačne rešpektovať medzinárodné právo, a najmä dovtedy, kým nezruší nezákonné rozhodnutie o poznávacích značkách a nevytvorí spoločenstvo srbských obcí. Na základe všetkých vyššie uvedených skutočností ja, Goran Rakić, odstupujem z funkcie ministra vlády,” povedal Rakić za potlesku publika.

Po vyhlásení Rakiča, nasledovali vyhlásenia srbských poslancov o vystúpení z parlamentu. Rezignáciu oznámili následne sudcovia, vedúci predstavitelia obcí a srbskí policajní šéfovia si počas stretnutia vyzliekli uniformy neuznaného Kosova.

Zdroj: agentúra Ruptly

Možno Vás bude zaujímať