Trump hovorí, že nechá Rusko robiť „čo sakra chce“ krajinám NATO, ktoré neplatia dostatočne

Vyjadrenia bývalého prezidenta na zhromaždení v Južnej Karolíne vyvolali kritiku zo strany šéfa transatlantickej aliancie, ktorý povedal, že môžu ohroziť životy amerických a európskych vojakov.

Bývalý prezident Donald Trump v sobotu povedal, že povzbudí Rusko, aby „robilo, čo sakra chce“, ak zaútočí na krajinu NATO, ktorá neplatila dosť za obranu.

Jeho komentáre vyvolali prudký odpor niektorých republikánov, Bieleho domu a popredných západných predstaviteľov, pričom šéf transatlantickej aliancie naznačil, že by mohli vystaviť životy amerických a európskych vojakov väčšiemu riziku.

Komentáre prispejú len málo k tomu, aby zmiernili obavy v Európe zo spoľahlivosti USA, pričom vojenská pomoc, ktorú Ukrajina zúfalo potrebuje, je zadržaná v Kongrese a popredný kandidát na nomináciu republikánskej strany teraz opakuje svoj dlhodobý skepticizmus voči historickým záväzkom Ameriky voči jej spojencom.

Trump na zhromaždení v Južnej Karolíne so svojimi priaznivcami porozprával o výmene názorov z čias svojho úradu s vodcom „veľkej krajiny“, ktorý sa pýtal, či budú chránení, ak Rusko zaútočí.

Trump povedal, že vodcovi povedal, že vláda USA nebude chrániť blok, ak nezaplatí svoj spravodlivý podiel na výdavkoch na obranu.

Povedal som: ‚Nezaplatili ste? Si delikvent?‘“ pripomenul Trump. „Nie, nechránil by som ťa. V skutočnosti by som ich povzbudil, aby robili, čo sakra chcú. Musíte zaplatiť. Musíte platiť svoje účty,“ dodal Trump.

Možno Vás bude zaujímať