Trump mieri do Pekingu s elitou amerického biznisu. V delegácii majú byť Musk, Cook aj finanční giganti
- Trump stráca trpezlivosť. Hrozí nový veľký konflikt s Iránom - 12 mája, 2026 12:39
- Trump mieri do Pekingu s elitou amerického biznisu. V delegácii majú byť Musk, Cook aj finanční giganti - 12 mája, 2026 06:30
- Tieň nad Kyjevom? Bývalý šéf kancelárie prezidenta čelí podozreniu z prania miliónov - 11 mája, 2026 21:53
Americký prezident Donald Trump sa pripravuje na jednu z najsledovanejších zahraničných ciest svojho druhého mandátu. Do Číny totiž necestuje sám. Podľa viacerých zahraničných médií ho na rokovaniach v Pekingu budú sprevádzať najväčšie mená amerického biznisu a technologického sveta.
V delegácii sa majú objaviť:
- Elon Musk,
- Tim Cook,
- vedenie spoločností Boeing,
- Citigroup,
- Meta,
- či finančný gigant BlackRock.
Cesta do Pekingu prichádza v mimoriadne citlivom období. Vzťahy medzi USA a Čínou sú dlhodobo napäté kvôli:
- obchodným vojnám,
- technológiám,
- Taiwanu,
- umelej inteligencii,
- ale aj čínskej podpore Ruska a ekonomickému súpereniu o globálny vplyv.
Práve preto je prítomnosť amerických miliardárov a šéfov korporácií v Trumpovej delegácii mimoriadne symbolická. Ukazuje, že napriek geopolitickému konfliktu zostáva ekonomické prepojenie Washingtonu a Pekingu obrovské.
Podľa agentúry Reuters majú byť témou rokovaní:
- obchodné dohody,
- dodávky strategických surovín,
- čínske investície v USA,
- ale aj možné veľké kontrakty pre Boeing či technologické firmy.
Veľká pozornosť sa sústreďuje najmä na Elona Muska. Jeho spoločnosť Tesla je totiž výrazne závislá od čínskeho trhu a výroby v Šanghaji. Musk zároveň patrí medzi podnikateľov, ktorí dlhodobo presadzujú pragmatickejší prístup Washingtonu voči Pekingu.
Analytici upozorňujú, že Trumpova návšteva môže mať ďaleko väčší význam než len klasickú diplomatickú cestu. Ide totiž o stret dvoch najmocnejších ekonomík sveta v období: vojny na Blízkom východe, rastúceho napätia okolo Taiwanu, a boja o dominanciu v oblasti umelej inteligencie a technológií.
Zahraničné médiá zároveň upozorňujú, že čínsky prezident vstupuje do rokovaní z pozície väčšej sebavedomosti než počas Trumpovho prvého mandátu. Čína medzitým posilnila svoj technologický aj geopolitický vplyv a podľa expertov už nepôsobí ako slabší partner.
Samotný Trump označil pripravovanú cestu za „divokú“ a podľa amerických médií sa očakáva séria tvrdých rokovaní o clách, investíciách a strategických technológiách.
