Turecké úrady pripravujú Istanbul na potenciálne ničivé zemetrasenie. Seizmológovia varujú pred otrasmi s magnitúdou od 7,2 do 7,6

Turecké úrady plánujú pripraviť mesto Istanbul na potenciálne ničivé zemetrasenie, pred ktorým seizmológovia nedávno varovali, uviedol na stredajšej tlačovej konferencii turecký minister životného prostredia a urbanizácie Mehmet Ozhaseki.

“Uskutočnili sme stretnutie so [starostom Istanbulu] Ekremom [Imamogluom] a hlavami [mestských] častí, aby sme prediskutovali potenciálne zemetrasenie, ktoré zasiahne Istanbul, a dosiahli sme základnú dohodu. Budúci týždeň sa pustíme do práce,“ povedal.

Turecký seizmológ Naci Gorur 12. júla predpovedal otrasy s magnitúdou od 7,2 do 7,6 v oblasti Marmarského mora v okolí megalopoly so 17 miliónmi obyvateľov. Seizmológovia opakovane varovali pred možnosťou silného zemetrasenia v blízkosti Istanbulu, ktorý sa nachádza na styku anatolskej a euroázijskej tektonickej dosky. Výskumníci sa domnievajú, že takéto otrasy by mohli spôsobiť zrútenie približne 90 000 budov súčasne, zatiaľ čo na ďalších 260 000 by boli spôsobené škody, stali by sa neobývateľnými a 4,5 milióna obyvateľov mesta by potrebovalo dočasné ubytovanie.

Po tom, čo vo februári zasiahli juhovýchod Turecka zemetrasenia, ktoré si vyžiadali viac ako 50 000 obetí, miestne úrady začali hovoriť o potrebe presťahovať obyvateľov najmenej 1,5 milióna z budov v Istanbule. Plány vyžadujú zriadenie satelitných mestečiek, z ktorých každé bude navrhnuté tak, aby pojalo 500 000 obyvateľov.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 zasiahlo oblasť Istanbulu v auguste 1999. Epicentrum sa nachádzalo v meste Izmit, 80 kilometrov od Istanbulu. Zemetrasenie spôsobilo cunami v Marmarskom mori. Podľa oficiálnych údajov si katastrofa vyžiadala životy 17 200 ľudí, zatiaľ čo neoficiálne údaje hovoria o 40 000 mŕtvych a ďalších 45 000 utrpelo zranenia.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *