tvotv.sk – V Izraeli sa dnes začali piate parlamentné voľby od roku 2019

TEL AVIV, 1. novembra: Volebné miestnosti sa otvorili v utorok o 07:00 miestneho času pre predčasné parlamentné voľby v Izraeli, ktoré sú už piate od 9. apríla 2019. Výsledky určia zloženie 25. knesetu (parlamentu), po ktorom sa začne proces vytvárania vládnej koalície a v prípade úspechu zloží prísahu nová vláda a premiér.

Podľa ústrednej volebnej komisie bude môcť v týchto voľbách voliť 6,78 milióna voličov. Celkovo je v Izraeli 12 000 volebných miestností. Ich dvere budú otvorené do 22:00 miestneho času. Krátko nato budú oznámené výsledky exit pollu a začne sa sčítavanie odovzdaných hlasovacích lístkov.

Voľby sa konajú so zvýšenými bezpečnostnými opatreniami. Približne 18 000 policajtov sa zapojilo do zabezpečenia celoštátneho poriadku. Tlačová služba izraelských obranných síl oznámila, že 24-hodinové uzavretie palestínskych území bude v platnosti 1. novembra.

Hlavní uchádzači

Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky sú hlavnými uchádzačmi o víťazstvo vo voľbách v straníckom poradí strana Likud opozičného lídra a bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, ktorá môže získať približne 30 kresiel v parlamente, a strana Yesh Atid na čele so súčasným vodcom vlády Yairom Lapidom, ktorá podľa prieskumov verejnej mienky môžu získať až 24 alebo 27 kresiel.

Bývalý premiér Benjamin Netanjahu odovzdal svoj hlas v parlamentných voľbách

Extrémne pravicová náboženská strana Náboženský sionizmus Itamara Ben-Gvira a Bezalela Smotricha môže v novom zvolaní získať 14 kresiel a blok Národnej jednoty (Štátny tábor) založený na Kahol-Lavanovej (Modrá a biela) strane úradujúceho ministra obrany Bennyho Gantza môže získať 11 kresiel. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že do parlamentu sa dostane najmenej sedem ďalších strán, ktoré získajú štyri až osem kresiel.

Analytici predpovedajú, že hlavná bitka bude o politika, ktorý bude schopný vytvoriť stabilnú vládnu koalíciu kontrolujúcu najmenej 61 zo 120 kresiel v Knesete. V opačnom prípade by sa v Izraeli mohli opäť konať nové voľby.

Rozpustenie predchádzajúceho Knesetu

Súčasný izraelský kabinet vytvorila koalícia vedená stranami Yamina a Yesh Atid Naftaliho Bennetta po parlamentných voľbách 23. marca 2021. V júni toho istého roku Bennett nahradil Netanjahua vo funkcii predsedu vlády, ktorú zastáva nepretržite od roku 2009.

Do polovice tohto roka sa vládnej koalícii nepodarilo získať potrebnú väčšinu v Knesete na hlasovanie o dôležitých návrhoch zákonov. Predovšetkým nepredĺžila o ďalších päť rokov dôležité nariadenie o uplatňovaní izraelského práva na židovské osady na Západnom brehu Jordánu, ktorého platnosť mala uplynúť 1. júla. Za týchto okolností sa 20. júna Bennett a Lapid dohodli na rozpustení parlamentu; príslušný návrh zákona schválil Knesset 30. júna.

Predčasné voľby, už piate v priebehu tri a pol roka boli potom naplánované na 1. novembra a premiérske kreslo podľa koaličnej dohody prešlo z Bennetta na Lapidu až do nových volieb. Neskôr Bennet oznámil, že sa nezúčastní novej volebnej kampane. Lapid, úradujúci (alebo dočasný) premiér, bude viesť prechodný kabinet, kým nezloží prísahu nový.

Zdroj: agentúra TACC/agentúra Ruptly

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *