Ukrajina chce vyvážať obilie cez Rumunsko a Bulharsko

Ukrajinský veľvyslanec v Turecku Vasilij Bondar v utorok uviedol, že Ukrajina navrhuje, aby sa jej obilie vyvážalo z prístavov krajiny cez rumunské a bulharské teritoriálne vody.

“Z našej strany sme zriadili rizikový garančný fond. Máme možnosť prilákať firmy, ktoré sú pripravené poskytnúť lode na vývoz obilia. Myslíme si, že sa to dá realizovať aj bez využitia trasy, ktorá bola dohodnutá [s Ruskom, Tureckom a OSN], teda cez teritoriálne vody Rumunska a Bulharska. Je to možnosť, ako riziká minimalizovať. Prirodzene, bude si to vyžadovať zodpovednosť medzinárodného spoločenstva,“ povedal.

Zelenskyj 17. júla povedal, že poslal oficiálne správy generálnemu tajomníkovi Antóniovi Guterresovi a tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, v ktorých navrhol, aby sa dohoda o obilninách predĺžila alebo aby sa vytvorilo niečo podobné v trojstrannom formáte bez Ruska.

Balík dokumentov zameraných na vyriešenie problému dodávok potravín a hnojív na svetových trhoch bol podpísaný 22. júla 2022 v Istanbule a odvtedy niekoľkokrát predĺžený, až napokon vypršal 17. júla. Rusko ho odmietlo opätovne predĺžiť, pretože časť dohody o odstránení prekážok pre ruský poľnohospodársky vývoz sa nikdy neuskutočnila. Okrem toho Moskva opakovane zdôraznila, že veľká časť obilia, ktorá mala byť dodávaná do najchudobnejších krajín, bola expedovaná do západných krajín. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko je pripravené vzkriesiť dohodu, ale až po splnení jej časti týkajúcej sa záväzkov voči Moskve.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *