Ukrajina žiada, aby administratíva amerického prezidenta Joea Bidena ovplyvnila Izrael a presvedčila ho, aby začal poskytovať vojenskú pomoc Kyjevu – tvotv.sk

“Amerika je jedinou krajinou, ktorú Izrael počúva,” povedal ukrajinský veľvyslanec v Izraeli. Podľa neho sa ukrajinskej strane v posledných týždňoch podarilo dosiahnuť pokrok v rokovaniach s Izraelom “o niektorých technických otázkach týkajúcich sa obrany”, vrátane pokročilých varovných systémov pre odpaľovanie rakiet, ktoré by umožnili varovať pred nimi civilné obyvateľstvo na Ukrajine. “Je to pozitívny vývoj udalostí a, samozrejme, od Izraela očakávame ešte viac,” zdôraznil ukrajinský veľvyslanec.

Korniyuchuk žartom nazýva amerického veľvyslanca v Izraeli Toma Naidsa svojou “tajnou zbraňou”, s ktorým sa stretáva takmer každý týždeň z dôvodu presvedčiť izraelskú stranu, aby zmenila svoj postoj k otázke poskytovania vojenskej pomoci Kyjevu. “Preto [s ním] diskutujeme o rôznych podporných opatreniach. A opäť by som rád zopakoval, že musíme zmeniť tento trend, podľa ktorého sa postoj Izraela naďalej odchyľuje od pozície ostatných demokratických krajín a zabezpečiť, aby sme mali väčšiu vojensko-technickú spoluprácu,” povedal.

Okrem toho, ako povedal Korniychuk, Kyjev tiež chce, aby washingtonská administratíva dôkladnejšie kontrolovala, ako Izrael dodržiava západné sankcie uvalené na Ruskú federáciu. Podľa diplomata ide o druhú najdôležitejšiu otázku. “Otázka sankcií je tiež dôležitá a Američania sú v oveľa pohodlnejšej pozícii, aby sa uistili, či Izrael dodržiava tieto sankcie alebo nie,” povedal.

Ruský veľvyslanec v Izraeli Anatolij Viktorov predtým uviedol, že ak sa izraelské orgány rozhodnú dodávať Ukrajine zbrane, bude to v Moskve vnímané ako nepriateľský krok. Ukrajina sa predtým obrátila na Izrael so žiadosťami o poskytnutie zbraní vrátane systémov protivzdušnej obrany. Orgány tohto štátu tieto žiadosti odmietli a zdôraznili, že krajina podporuje Ukrajinu a poskytuje jej značnú humanitárnu pomoc, ale v súčasnosti nemá možnosť dodávať zbrane z dôvodu záujmov národnej bezpečnosti. 

Zdroj: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *