30 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Bieloruskom – tvotv.sk

MINSK (10. november) – Spolupráca medzi Bieloruskom a Čínou v oblasti vedy a techniky sa neustále posilňuje. Uviedol to veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Bielorusku Xie Xiaoyong pri otvorení IX bielorusko-čínskeho inovačného fóra mládeže “Nové Horizonty (Новые горизонты”) – 2022″, uvádza agentúra BelTA.

Tento rok Bielorusko a Čína oslávili 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov. “Za posledných 30 rokov sa spolupráca medzi týmito dvoma krajinami posilnila a zblížila. Obchodná spolupráca prináša plodné výsledky. Medziregionálna spolupráca sa stala novým bodom rastu. Priateľstvo medzi týmito dvoma národmi sa stalo ešte silnejším. V septembri tohto roku sa hlavy našich štátov stretli v Samarkande a rozhodli sa posunúť vzťahy medzi týmito dvoma krajinami na úroveň železného bratstva, príkladnej komplexnej strategickej spolupráce a partnerstva za každého počasia. Vývoj bilaterálnych vzťahov sa posunul do novej fázy,” zdôraznil Xie Xiaoyong.

Poznamenal, že interakcia medzi výskumnými inštitúciami a podnikmi oboch krajín v oblasti inovácií sa neustále posilňuje. “Sféry sa neustále rozširujú, zdokonaľujú sa mechanizmy a obohacujú sa metódy vedeckej a technickej spolupráce. Dosiahli sa plodné výsledky. Niekoľko high-tech podnikov a výskumných inštitúcií sa stali súčasťou čínsko-bieloruského priemyselného parku “Veľký kameň (Великий камень)“. Úloha parku ako výskumnej platformy je čoraz dôležitejšia,” povedal veľvyslanec.

Čínska vláda bude podľa neho venovať osobitnú pozornosť rozširovaniu spolupráce v oblasti vedy a techniky, integrácii do globálnej siete inovácií. “Veda a technika sú hlavnou produktívnou silou a talent je hlavným zdrojom. Mladí vedci majú kreatívnu myseľ a sú schopní zachytiť pokročilé trendy vo vede a technike, sú budúcnosťou. Máme dôvod očakávať, že mládež týchto dvoch krajín výrazne prispeje k čínsko-bieloruskej vedeckej, technickej a inovatívnej spolupráci,” povedal Xie Xiaoyong.

“Inovačné fórum mládeže Nové Horizonty (Новые горизонты) priťahuje čoraz viac čínskych a bieloruských študentov a mladých vedcov. Zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji bilaterálnej spolupráce, posilňovaní vzájomného porozumenia a výmene skúseností v oblasti vedeckého výskumu. Sme pripravení vytvoriť ešte viac platforiem pre interakciu medzi mladými vedcami, podporiť spoluprácu na novú úroveň, aby úspechy v oblasti inovácií slúžili v prospech našich krajín a národov,” uzavrel ambasádor.

Zdroj: agentúra BelTA

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *