USA očakávajú, že odvetné údery Iránu budú zamerané na vojenské objekty v Izraeli

USA očakávajú, že prípadné iránske údery na Izrael v odvete za nedávny útok na teheránsky konzulát v Damasku budú zamerané na vojenské alebo spravodajské objekty na území židovského štátu, informovala televízia NBC s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov.

Predstavitelia Bidenovej administratívy sa domnievajú, že Irán by mohol zasiahnuť aj izraelské diplomatické zariadenie v regióne, ale podľa správy sa nezameria na civilné objekty. Irán by mohol na vykonanie útokov použiť roj bezpilotných lietadiel alebo riadených striel, uviedli predstavitelia.

Irán podľa nich pravdepodobne odpovie pred koncom Ramadánu, ktorý pripadá na 9. apríla. 

1. apríla sýrska tlačová agentúra SANA informovala, že izraelské letectvo zasiahlo budovu v Damasku. Iránske spravodajské médiá uviedli, že išlo o budovu iránskeho konzulátu. Úrad pre styk s verejnosťou IRGC informoval, že zahynulo sedem vojenských poradcov: generáli Mohammed Reza Zahedi a Mohammad Hadi Haji Rahimi spolu s ďalšími piatimi dôstojníkmi.

Podľa iránskeho vládneho televízneho kanála IRIB, Zahedi velil jednotkám Quds v Libanone a Sýrii.

Iránsky prezident Ebrahim Raisi prisľúbil, že útok na diplomatickú misiu nezostane bez odozvy.

Hovorca izraelských obranných síl Daniel Hagari uviedol, že úder zasiahol vojenskú budovu síl Quds, jednotky Zboru revolučných gárd. Budova bola podľa neho zamaskovaná ako civilná stavba. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *