V Kazachstane si dnes volia prezidenta. O post sa uchádza 6 kandidátov

ASTANA, (20. november) – Dnes sa v Kazachstane uskutočňujú predčasné prezidentské voľby, o hlavnú funkciu v krajine sa uchádza šesť kandidátov vrátane súčasnej hlavy štátu Kassyma-Jomarta Tokajeva.

Ďalšie prezidentské voľby sa mali konať v roku 2024. 1. septembra tohto roku však Tokajev v posolstve pre ľudí oznámil konanie predčasných volieb. Okrem toho v prvej polovici roku 2023 oznámil predčasné voľby do Mazhilis (dolnej komory parlamentu) a maslikhatov (miestnych zastupiteľských orgánov). 17. septembra podpísal vodca Kazachstanu zákon, ktorým sa mení a dopĺňa ústava obmedzujúca funkčné obdobie prezidenta na sedemročné obdobie bez opätovného zvolenia. Predtým mohla byť hlava republiky volená na dve funkčné obdobia piatich rokov po sebe.

Ako poznamenal Tokajev, zavedenie jednorazového sedemročného prezidentského obdobia v Kazachstane dodá kvalitu a dynamiku obnove spoločnosti a štátu, ako aj vytvorí prekážku pre pokusy o monopolizáciu a uzurpovanie moci.

O kandidátoch

Nominácia kandidátov na prezidenta sa skončila 11. októbra. Ústredná volebná komisia (ÚVK) Kazachstanu dostala dokumenty od 12 kandidátov vrátane súčasnej hlavy štátu. Tokajev sa stal kandidátom ľudovej koalície vytvorenej na jeho podporu, ktorá zahŕňala všetky tri parlamentné strany.

Podľa legislatívy môže byť za prezidenta krajiny zvolený občan republiky narodením, nie mladší ako 40 rokov, plynule hovorí štátnym (kazašským) jazykom, žije v Kazachstane posledných 15 rokov a má vyššie vzdelanie. Musí mať aspoň päťročné skúsenosti v štátnej službe alebo vo volenej verejnej funkcii, ako aj aktívne právo voliť.

Šiestim uchádzačom sa podarilo zaregistrovať ako kandidáti. Medzi nimi je 69-ročná súčasná hlava štátu.

Počas volebnej kampane v roku 2019 bolo vo voľbách sedem kandidátov, čo bol rekordný počet.

Podľa sociologického prieskumu výskumného ústavu “Verejná mienka” môže miera účasti dosiahnuť 71, 6%. Zároveň medzi tými, ktorí sú odhodlaní voliť, má 78,8% voličov v úmysle podporiť kandidatúru Tokajeva,

Hlasovanie, pozorovatelia, výsledky

Podľa CEC je v Kazachstane 11,95 milióna voličov. Na území republiky je otvorených viac ako 10 tisíc volebných miestností. Ďalších 68 pobočiek sa otvorilo v 53 krajinách, vrátane piatich v Rusku.

Hlasovanie sa koná od 07:00 do 20:00 miestneho času, v niektorých prípadoch môžu miestne volebné komisie predĺžiť otváracie hodiny volebných miestností.

V praxi sú predbežné výsledky známe ráno po dni volieb. Proces hlasovania bude monitorovať 641 medzinárodných pozorovateľov, tento počet zahŕňa 532 pozorovateľov z 10 medzinárodných organizácií a 109 pozorovateľov z 35 zahraničných štátov. Očakáva sa, že pozorovatelia vyhodnotia voľby v pondelok.

Pre zvolenie hlavy štátu v Kazachstane neexistuje žiadny prah účasti. Kandidát, ktorý získa viac ako 50 % hlasov, sa bude považovať za zvoleného. Dátum inaugurácie neskôr určí ústredná volebná komisia.

Zdroj: agentútra TACC

Možno Vás bude zaujímať