V Zakarpatsku na ukrajinsko-slovenskej hranici zbúrali pamätník sovietskemu vojakovi -tvotv.sk

UŽHOROD (09.11.2022) – Dnes bol pamätník na ukrajinsko-slovenskej hranici v blízkosti mesta Užhorod zbúraný. Pamätník vojakovi Červenej armády bol postavený v roku 1970 na počesť 25.výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom.

História pamätníka

Deň pred 25. výročím víťazstva nad nacistickým Nemeckom v popoludňajších hodinách smerovali k sovietsko-československej hranici tisíce obyvateľov Užhorodu a zástupcovia ďalších miest a okresov Zakarpatska.

Na vysokom kopci, obklopenom vinohradmi stojí niekoľkometrový pamätník sovietskeho osloboditeľa”, – takto začali noviny “Mládež Zakarpatska” príbeh o oficiálnom otvorení pamätníka “Ukrajina osloboditeľom” 8. mája 1970.

Teraz, o 52 rokov neskôr, sme žiaľ svedkami toho, ako je táto pamiatka demontovaná.

Ale najprv trochu histórie. Pamätník “Ukrajina osloboditeľom” bol rozsiahly projekt, na ktorého realizácii sa zúčastnili slávni sochári a architekti. Prvky bronzovej plastiky boli odliate v Kyjeve po častiach a odvezené do Užhorodu; pre ktoré bol v blízkosti línie vtedajšej sovietsko-československej hranice medzi vinohradmi zhotovený veľký podstavec.

Ako sme už spomenuli, pamätník bol slávnostne otvorený 8. mája 1970. Súdiac podľa správ v miestnej tlači, veľa hostí z hlavného mesta, z vysokých straníckych radov prišlo na tento účel do Užhorodu.

V blízkosti pamätníka bola postavená tribúna, ku ktorej sa o 16:00 h postavil prvý tajomník regionálneho výboru Komunistickej strany Ukrajiny Jurij Ilnytsky, ktorý okrem iného povedal, že “vďačná Ukrajina, vďační ukrajinskí ľudia tu postavili pamätník hrdinovi-bojovníkovi, ktorý tu v decembri 1942 začal oslobodzovať ukrajinský národ od fašistického zotročovania a dokončil ho na jeseň roku 1944 na tomto kopci”.

Socha vojaka zapôsobila aj svojimi rozmermi. Vážila takmer 20 ton a bola vysoká 11 metrov.

Demontáž pamätníka

Iniciátormi hnutia za demontáž pamätníka “Ukrajina osloboditeľom” v apríli tohto roku bola komunita “Zakarpatsko za de-Rusifikáciu”. Táto iniciatíva zjednotila zopár verejných organizácií regiónu, ktoré podpísali výzvu zakarpatskej OVA a užhorodskej mestskej rade so žiadosťou o demontáž pamätníka.

Podľa vedúceho OVA Viktora Mykytu, na mieste zbúraného sovietskeho pamätníka v blízkosti hraníc, zvažujú možnosť postaviť “pamätník na počesť 128. zakarpatskej útočnej brigády – hrdinov ukrajinsko-ruskej vojny”, uviedol Mykyta.

Príslušné oddelenie OVA už bolo poverené zostavením skupiny odborníkov, zástupcov občianskej spoločnosti a ďalších, aby vypracovali koncepciu.

Zdroj: Prozahid/uzgorod tv

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *