Väčšina mierovej iniciatívy Afriky je „absolútne realizovateľná“ – Peskov

Väčšina mierových iniciatív, o ktorých africkí prezidenti diskutovali s ruským vodcom Vladimirom Putinom, sú „absolútne realizovateľné“, povedal hovorca Kremľa Dmitri Peskov.

“Rusko bolo, je a zostane otvorené diskusii o akýchkoľvek iniciatívach. A vysoko oceňujeme úsilie všetkých krajín, ktoré sa pokúsia urobiť svoju časť pri riešení tejto krízy. Iste, veľmi veľká časť mierovej iniciatívy, je absolútne realizovateľná.“ uviedol Peskov.

Hovorca Kremľa dodal, že Moskva oceňuje snahu krajín, ktoré sa snažia prispieť k riešeniu rusko-ukrajinskej krízy, avšak momentálne „neexistuje základ pre dialóg“ s Kyjevom o vyriešení problému.
“Vidíme, že Zelenského režim nie je tak naklonený dialógu a Zelenského režim nie je taký ochotný diskutovať o konkrétnych parametroch. Musíme si neustále pripomínať, že Zelenského režim, teda či skôr samotný prezident Zelenský podpísal dekrét, ktorý akýmkoľvek spôsobom zakazuje ukrajinským prezidentom rokovať s ruskou stranou,“ uviedol hovorca.

Peskov dodal, že dodávkami zbraní na Ukrajinu sa krajiny NATO čoraz viac zapájajú do rusko-ukrajinského konfliktu. Delegácia afrických lídrov a predstaviteľov sa v piatok v Kyjeve stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Delegácia predložila ukrajinskému lídrovi mierový plán na vyriešenie konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom. Zelenskyj sa postavil proti „zmrazeniu konfliktu“ a uviedol svoju požiadavku na stiahnutie ruských jednotiek z území, ktoré Kyjev považuje za svoje.

V sobotu sa v Petrohrade stretli delegácie afrických prezidentov s ruským lídrom Vladimirom Putinom. Počas rokovaní politici diskutovali o kľúčových aspektoch ukrajinskej krízy. Očakáva sa, že diskusie o rusko-ukrajinskej kríze budú pokračovať na rusko-africkom samite naplánovanom na 26. až 29. júla v Petrohrade.

Možno Vás bude zaujímať