Varšava je pripravená vycvičiť Ukrajincov v brannom veku žijúcich v Poľsku – minister zahraničných vecí

Poľsko je pripravené poskytnúť výcvik Ukrajincom žijúcim na jeho území v odvodovom veku, povedal poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

“Poľsko zvážilo žiadosť Ukrajiny o výcvik [ukrajinských vojakov na Ukrajine] a dospeli sme k záveru, že by bolo bezpečnejšie a efektívnejšie vycvičiť jednotku Ukrajincov [žijúcich] v Poľsku, ktorí majú nárok na odvod. Bude to najefektívnejší spôsob, ako pomôcť Ukrajine,” citovala ho agentúra PAP po neformálnom stretnutí na pôde ministrov zahraničných vecí NATO v Prahe.

11. apríla ukrajinská Najvyššia rada, teda parlament, schválila zákon sprísňujúci mobilizačné pravidlá. Zákon nadobudol účinnosť 18. mája. Podľa tohto zákona sa musia povolaní ukrajinci žijúci v zahraničí vrátiť na Ukrajinu, aby sa opäť zaregistrovali na vojenskom regrutačnom úrade a získali elektronický preukaz vojenskej služby, ktorý budú potrebovať na prijímanie konzulárnych služieb v zahraničných misiách Ukrajiny.

Varšava už uviedla, že je pripravená pomôcť Kyjevu vrátiť povolaných Ukrajincov, ale až po tom, ako Európska únia prijme príslušné rozhodnutie a Kyjev vydá príslušnú žiadosť. 

Možno Vás bude zaujímať