Vučić: Ak prekročíme administratívnu líniu s Kosovom, nezastavíme sa už

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes v mimoriadnom prejave povedal, že včera boli brat (15 rokov) a sestra (17 rokov) v dedine Žitkovac neďaleko Zvečanu napadnutí takzvanou kosovskou políciou.

Povedal, že mal možnosť porozprávať sa s ich matkou, ktorá našla svoje deti bosé a dobité.

“Títo takzvaní policajti zastavovali všetkých s prilbami a čiapkami,” povedal Vučić.

Vučić poznamenal, že toto je len jeden z incidentov v Kosove a Metohiji a že Belehrad sa už mnoho rokov snaží zachovať mier a stabilitu.

“Naša krajina dala všetko, aby udržala mier a aby naša krajina prosperovala. Bez ohľadu na to, ako veľmi sme sa snažili byť serióznym a zodpovedným partnerom západných mocností, sme na európskej ceste, hovorím vám celkom otvorene – nikdy sa na nás takto nepozerali, pokiaľ sme bezpodmienečne nevyhoveli každej ich žiadosti,” povedal a dodal, že vinníkmi budeme vždy, aj keby tam nebola žiadna vina.

Vučić dodal, že už nemá východisko a poukázal na to, koľko útokov bolo na Srbov bez toho, aby boli Albánci zastrelení alebo zranení.

“Streľba na Dragišu Galjaka sa nevyšetruje a zatknutí Radoš Petrović a Obrenović boli zbití a stále sú vo väzbe,” povedal srbský prezident.

Správa misie EULEX nič nehovorí

Povedal, že Úrad pre Kosovo a Metohiju získal správu misie EULEX, ktorá vykonáva monitorovanie v Kosove a Metohiji, a že nič nehovorí a že je tam napísané to, čo je napísané v štyroch článkoch takzvaných zákonov v Prištine.

“Nemajú tušenie, nevedia, kde je vľavo [a kde vpravo], rešpektujú byrokratickú formu a je im to jedno. Nestarajú sa o Srbov, môžu si s nimi robiť, čo chcú,” povedal Vučić.

Srbský prezident tiež poznamenal, že Kurti (premiér tzv.Kosova, pozn. red.) má podporu niektorých západných krajín a že vytvoril kriminálnu situáciu, v ktorej sa môžu obťažovať občania srbskej komunity.

“Šesť Srbov bolo zastrelených v Kosove a Metohiji a nikto nebol zadržaný, EULEX hovorí, že pozorne sleduje situáciu a nemonitoruje nič okrem toho, že Srbi sú vyhostení a za zatknutie troch Albáncov je nepriamo a priamo obvinované Srbsko,” vysvetlil srbský prezident.

Jediní, ktorí sa zachovali korektne, boli vojaci NATO a členovia KFOR. Misii EULEX bola zaslaná správa.

“Napísali sme im, že srbská polícia, t.j. príslušníci Ministerstva vnútra Srbska, ktorí tieto osoby zatkli, sú pripravení na polygrafické vyšetrenie na okolnosti zatknutia, miesto zatknutia, že toto nie je miesto v autonómnej provincii,” povedal Vučič.

Vysvetlil, že si môžu priniesť vlastné polygrafické prístroje a otestovať srbských policajtov, ktorí zatkli kosovské špeciálne jednotky.

Proti Srbsku sa vedie hybridná vojna

“Proti Srbsku sa vedie hybridná vojna a západné krajiny umožňujú strieľanie a prenasledovanie Srbov, Kurtimu je dovolené všetko a čokoľvek urobíme a sme konštruktívni, v podstate nám nikdy nepomôžu, pretože veria, že Kosovo je suverénne územie,” povedal Vučić.

Povedal, že príslušníci Ministerstva vnútra Srbska nikdy neprekročili administratívnu líniu.

Vučić dodal, že Srbsko “bude musieť byť tak či onak vinné” a záver je, že na Vidovdane (28. júna. pozn. red.) Srbi podniknú kroky za svoju slobodu.

“Pokiaľ ide o nás, už nebudeme nikoho informovať, okrem o znížení bojovej pohotovosti a našich záväzkov voči NATO a budeme sa snažiť zachovať mier, ale varujeme všetkých, ktorým zjavne nezáleží na mieri a ktorí chcú, aby Srbi boli trochu tichší a boli vysťahovaní zo severu Kosova, že sa to nestane. Nech si myslia a tvrdia, že je to bluf, mne na tom nezáleží,” povedal.

Nie je potrebné hovoriť s Kurtim, kým nebudú zatknutí Srbi prepustení

Dodal, že nie je potrebné hovoriť s Kurtim, kým nebudú zatknutí Srbi prepustení, kým nezrušia nezmyselné normy, o ktorých všetci na svete mlčia, a to nepustiť kamióny so srbskými ŠPZ.

“Myslíte si, že vyhladujete ľudí na severe, neprejde vám to. V určitom okamihu tieto nákladné vozidlá prejdú, teraz alebo o mesiac alebo dva, tieto nákladné vozidlá prejdú. A to je porušenie CEFTA,” povedal s tým, že podmienkou rokovaní s Kurtim bolo aj stiahnutie špeciálnych síl ROSU a nasadených starostov.

Vysvetlil, že môže prebehnúť odborná diskusia, pretože je to otázka diplomacie a taktiky, ale kým nebudú splnené podmienky, nevedú sa žiadne vecné rozhovory a že o nich bude informovať 24 hodín vopred.

Vučić povedal, že Srbsko bude rozhodovať samo, nebude s nikým konzultovať, okrem povinností voči veliteľovi KFOR.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *