Vysokopostavený americký predstaviteľ rezignoval na protest proti presunu zbraní do Izraela

Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí, ktorý dohliada na obchod so zbraňami, tento týždeň rezignoval na protest proti rozhodnutiu Bidenovej administratívy pokračovať v posielaní zbraní a munície Izraelu pri obliehaní pásma Gazy vo vojne s Hamasom.

Josh Paul, ktorý viac ako 11 rokov pôsobil ako riaditeľ pre verejné záležitosti na Úrade pre politicko-vojenské záležitosti ministerstva zahraničných vecí, vo svojom rezignačnom liste uviedol, že “slepá podpora jednej strany” Bidenovej administratívy viedla k politickým rozhodnutiam, ktoré boli “krátkozraké, deštruktívne, nespravodlivé a v rozpore so samotnými hodnotami, ktoré verejne reprezentujeme”.

“Odpoveď, ktorú Izrael prijíma, a s ňou aj americká podpora tejto reakcie a okupácie status quo, povedie len k väčšiemu a hlbšiemu utrpeniu izraelského aj palestínskeho ľudu,” napísal a dodal: “Obávam sa, že opakujeme tie isté chyby, ktoré sme urobili v posledných desaťročiach, a odmietam byť toho súčasťou.”

V rozhovore pre The New York Times Paul povedal, že prerušenie dodávok vody, potravín, zdravotnej starostlivosti a elektriny do Gazy zo strany Izraela malo spustiť aktiváciu série dlhodobých federálnych zákonov zameraných na udržanie amerických zbraní mimo dosahu porušovateľov ľudských práv. Ale tieto zákonné mantinely zlyhávajú, povedal.

“Problém so všetkými týmito ustanoveniami je v tom, že spočíva na výkonnej moci, ktorá potom rozhodne, či došlo k porušeniu ľudských práv,” povedal Paul. “Rozhodnutie potom nezávisí od nejakého nadstraníckeho akademického subjektu,” argumentuje.

Tlačové oddelenie ministerstva zahraničných vecí bezprostredne neodpovedalo na žiadosť o komentár k rezignácii ich predstaviteľa. Paul, ktorého rezignáciu ako prvý oznámil HuffPost, povedal, že bol svedkom toho, ako americká vláda povolila početný predaj alebo dodávky materiálov do iných krajín Blízkeho východu, aj keď veril, že federálne zákony im mali zabrániť v tom, aby sa pohli ďalej.

“Pri všetkých tých predchádzajúcich presunoch je chvíľa, keď môžete povedať: OK, dobre, viete, nie je to v mojich rukách, ale viem, že Kongres sa bude brániť, a vydá pozastavenie prevodu alebo pozve úradníkov na výsluch a vypočutie. Ale v tomto prípade sa Kongres pravdepodobne nechce výrazne odchýliť od rozhodnutia a neexistuje žiadny iný mechanizmus dohľadu, neexistuje žiadne iné diskusné fórum, a to je časť toho, čo ovplyvnilo moju rezignáciu.”

Odkedy Paul v stredu oznámil svoj rezignačný list online, povedal, že dostal významnú podporu od kolegov na ministerstve zahraničných vecí a zamestnancov Kongresu. “Veľa ľudí zápasí so súčasnou politikou a považuje ju za hlboko problematickú,” povedal. “Naozaj sa ma dotkli niektorí ľudia, ktorí mi povedali, že chápu, odkiaľ začínam. Rešpektujú moje rozhodnutie. Zažil som veľkú podporu,” tvrdí.

Možno Vás bude zaujímať