Výzva z Maďarska: Bez ruského plynu zamrzneme a pracovné miesta zaniknú

85 percent ročnej spotreby tvorí ruský plyn, bez ktorého by sa v bytoch nevykurovalo a priemysel by sa zastavil, uviedol štátny tajomník Tamás Menczer.

Bez dlhodobej dohody s „Gazpromom“ by sa v Maďarsku zastavil priemysel a v bytoch by sa nekúrilo, uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Maďarska Tamás Menczer. Takto komentoval vyjadrenia opozície, že zmluva s ruskou firmou je údajne drahá a pre Budapešť zbytočná, informovali “RIA Novosti”.

“Z ročnej spotreby plynu v Maďarsku je 85 percent ruského plynu. Toto množstvo nie je možné v dohľadnej dobe kompenzovať, to znamená, že bez ruského plynu Maďarsko zamrzne, nebude sa vykurovať v bytoch, zastaví sa priemysel, pracovné miesta zaniknú,“ napísal Menczer na Facebooku.

Dodal, že ruský plyn znamená bezpečnosť dodávok a energetickú bezpečnosť.

Vysoké ceny surovín sú podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí spôsobené „škodlivou politikou sankcií Bruselu, ktorá vytláča ruských výrobcov energie z Európy“. 

Menczer tiež pripomenul, že Maďarsko pracuje na diverzifikácii dodávok energie: okrem Gazpromu podpísala Budapešť dlhodobú zmluvu so Shellom, existuje dohoda o dodávkach plynu z Azerbajdžanu, možnosť nákupu energie z Kataru, Uvažuje sa o Turecku a Rumunsku.

Ministerstvo zahraničných vecí Maďarska opakovane oznámilo, že krajina pracuje na diverzifikácii dodávok plynu, no v krátkom čase nebude možné nahradiť ruské zdroje energie.

Okrem zvýšenia dovozu azerbajdžanských surovín má Budapešť záujem o zvýšenie dodávok LNG cez terminál v chorvátskom Krku a o rozvoj ložiska plynu v Rumunsku. Budapešť navyše podľa slov ministra Petra Sijarta zvažuje možnosť dovozu ropy z Ekvádoru v prípade, že sa zastaví pozemný tranzit ruských energetických produktov cez Ukrajinu.

Szijártó predtým poznamenal, že počas jeho návštevy Dauhy došlo k dohode, podľa ktorej môžu energetické spoločnosti Maďarska a Kataru začať rokovania o dodávkach skvapalneného zemného plynu približne o tri roky. Medzi ománskymi partnermi podľa neho prebiehajú rokovania na úrovni špecialistov a firiem o možnom začatí dovozu ropy a zemného plynu.

Minister zahraničných vecí upozornil, že dohody s krajinami Perzského zálivu o dodávkach ropy a plynu do Maďarska neznamenajú odmietnutie zmluvy s Ruskom, ale sú zamerané na diverzifikáciu.

V septembri 2021 Maďarsko a „Gazprom“ podpísali zmluvy na dodávku 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne na nasledujúcich 15 rokov, z čoho 3,5 miliardy metrov kubických ide cez Turkish Stream cez Srbsko a jedna miliarda cez Rakúsko.

Objem kontraktu zodpovedá približne 12,3 milióna metrov kubických plynu denne. V auguste 2022 Sijarto oznámilo, že podpísalo zmluvu s „Gazprom“, podľa ktorej bude od 1. septembra do krajiny dodávaných cez Turkish Stream dodatočných 5,8 milióna kubických metrov plynu denne. 

Počas jeho návštevy Moskvy v marci 2023 bolo oznámené predĺženie dohody o ďalších dodávkach.

Možno Vás bude zaujímať