Vzniká „Ázijská verzia NATO“?Severná Kórea varuje.
- Nikolaj Patrushev: „Je možné, že Ukrajina tento rok úplne prestane existovať“ - 14 januára, 2025 20:06
- Trumpov plán: USA kúpia Grónsko - 14 januára, 2025 10:13
- Ponuka 2 000 dolárov za hodinu: Elita Kalifornie si najala súkromných hasičov, pretože lesné požiare ničia Los Angeles - 12 januára, 2025 22:48
Severná Kórea kritizovala spoločné vojenské cvičenie medzi Južnou Kóreou, Japonskom a Spojenými štátmi, ktoré sa konalo tento mesiac, pričom uviedla, že takéto cvičenia ukazujú, že vzťah týchto troch krajín sa vyvinul do „ázijskej verzie NATO“, informovali dnes štátne médiá, píše agentúra Reuters.
Tieto tri krajiny začali vo štvrtok rozsiahle spoločné vojenské cvičenia zahŕňajúce námorné torpédoborce, stíhačky a jadrovým pohonom americkej lietadlovej lode Theodore Roosevelt, zamerané na posilnenie obrany proti raketám, ponorkám a leteckým útokom.
Cvičenie bolo navrhnuté na minuloročnom trilaterálnom summite v Camp Davide s cieľom posilniť vojenskú spoluprácu v čase napätia na Kórejskom polostrove, ktoré vyplýva zo zbrojných testov Severnej Kórey.
Pripojenie Južnej Kórey a Japonska k NATO.
Pchjongjang nebude ignorovať posilnenie vojenského bloku vedeného USA a ich spojencami a bude chrániť regionálny mier agresívnou a drvivou reakciou, uvádza sa vo vyhlásení severokórejského ministerstva zahraničných vecí, uvádza tlačová agentúra KCNA .
Ministerstvo tiež uviedlo, že Washington pokračuje vo svojom úsilí priblížiť Južnú Kóreu a Japonsko k NATO a dodalo, že pokusy Južnej Kórey dodávať zbrane na Ukrajinu boli jedným z príkladov tohto úsilia.
Južná Kórea uviedla, že zváži priame dodávky zbraní Ukrajine na protest proti nedávnemu paktu o vzájomnej obrane, ktorý podpísali severokórejský vodca Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin .
Južná Kórea a Spojené štáty obvinili Sever, že dodáva Rusku zbrane použité vo v konflikte na Ukrajine. Rusko aj Severná Kórea akékoľvek takéto zásielky popierajú.
Severná Kórea už dlho odsudzuje spoločné cvičenia medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou ako nácvik invázie a dôkaz o nepriateľskej politike Washingtonu a Soulu.