WHO uviedla veľmi vysoké riziko šírenia cholery vo svete

ŽENEVA, 23. marca – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje riziko ďalšieho šírenia cholery vo svete za veľmi vysoké. Ako uviedla WHO v informačnom liste zverejnenom vo štvrtok, od 20. marca boli naďalej hlásené nové prípady z 24 štátov.

“Od 11. februára 2023, kedy bol zverejnený predchádzajúci prehľad cholery vo svete, sa globálna situácia zhoršila. Štyri nové krajiny hlásili ohniská nákazy, čím sa celkový počet k 20. marcu zvýšil na 24,” uviedla WHO. “Vzhľadom na súčasnú situáciu považuje WHO riziko na globálnej úrovni za veľmi vysoké,” uvádza sa v správe.

Od začiatku roka 2023 sa epidémie cholery rozšírili v juhovýchodnej Afrike. Odborníci sa obávajú najmä možného marcového zhoršenia situácie v Malawi a Mozambiku v dôsledku cyklónu Freddie. Nové ohniská boli hlásené začiatkom roka v Zambii, Zimbabwe, Tanzánii, Južnej Afrike, ako aj v regióne Afrického rohu. “Celková schopnosť reagovať na viacnásobné a súčasné epidémie je naďalej napätá globálnymi obmedzeniami zdrojov vrátane nedostatku orálnej vakcíny proti cholere,” uviedla WHO.

Organizácia sa osobitne zaujíma o vysokú úmrtnosť spojenú s cholerou. Mnohé krajiny “hlásili vyššiu mieru úmrtnosti prípadov ako v predchádzajúcich rokoch”, uviedla WHO. V roku 2021 bola globálna priemerná miera úmrtnosti prípadov 1,9% a v Afrike to bolo 2,9%, čo predstavuje “výrazné prekročenie povolenej úrovne” o menej ako 1% a “je to najvyššia miera zaznamenaná za viac ako desať rokov,” uvádza sa v správe.

Cholera je obzvlášť nebezpečné infekčné ochorenie spôsobené Vibrio cholerae. Vyskytuje sa, keď patogén vstúpi do tela kontaminovanými potravinami alebo vodou.

Zdroj: 360mozambique/TACC/WHO

Možno Vás bude zaujímať