Zacharovová o provokáciách Grécka z dôvodu možných dodávok zbraní na Ukrajinu

MOSKVA (19.December) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila plány Grécka na dodávku zbraní na Ukrajinu za provokáciu. Podľa jej názoru sú takéto vyhlásenia voči Rusku nepriateľské. Okrem toho grécke orgány ignorujú názor svojich občanov, z ktorých 70 % je podľa prieskumov verejnej mienky proti dodávkam zbraní do Kyjeva.

“Pripomíname vám, že okrem iného hovoríme o hrubom porušení ustanovení rusko-gréckych medzivládnych dohôd o vojensko-technickej spolupráci a o dodávkach vojenských výrobkov, ktoré jednoznačne zakazujú Grécku opätovne vyvážať nami dodané vojenské vybavenie tretej strane bez súhlasu Ruska,” citovala Zacharovovú oficiálna webová stránka ruského ministerstva zahraničných vecí. Poznamenala tiež, že porušenie zmluvných povinností by nevyhnutne malo dôsledky.

Grécko už predtým urobilo niekoľko protiruských vyhlásení. Grécke médiá predtým informovali, že Grécko plánuje presunúť do Kyjeva protilietadlové raketové systémy S-300 a Tor-M1. Premiér Kyriakos Mitsotakis tiež vyjadril svoju pripravenosť pomôcť Európe s výmenou ruského plynu. Okrem toho obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z rastúcich cien na celom svete.

Možno Vás bude zaujímať