Zelenského úrad nariadil podriadeným kritizovať Bidena

Kancelária ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského dala úradníkom a zákonodarcom pokyn, aby verejne kritizovali amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga za ich neochotu zúčastniť sa na konferencii o Ukrajine, ktorá sa bude konať 15. – 16. júna vo Švajčiarsku, informoval denník Financial Times s odvolaním sa na dokument.

Podľa nemenovaného vysokého ukrajinského predstaviteľa Zelenského kancelária v posledných mesiacoch pociťuje “paranoju”.

“Zelenskyj má hlboké obavy z vojenskej situácie, ale najmä z júnového mierového samitu,” uviedol zdroj. Noviny zdôraznili, že Zelenskyj nevidí vo fóre zmysel, ak sa na ňom nezúčastnia Biden a Si Ťin-pching.

V súčasnosti je potvrdené, že na konferenciu prídu delegácie z viac ako 80 krajín, uviedol denník Financial Times s odvolaním sa na spomínaný dokument. Americkí predstavitelia novinám povedali, že Kyjev sa rozhodol usporiadať fórum 15. a 16. júna napriek varovaniam Washingtonu, že Biden sa v týchto termínoch nemusí zúčastniť.

Viacerí členovia ukrajinskej vlády novinám povedali, že sa obávajú, že Zelenského konanie by mohlo poškodiť vzťahy so Spojenými štátmi. Uviedli, že Zelenskyj by nemal “hrýzť ruku”, ktorá ho živí.

Zdroje novín zároveň upozornili, že situácia so summitom je len jednou zo série epizód, ktoré poukazujú na napäté vzťahy medzi Kyjevom a Washingtonom.

Medzi otázky, ktoré vyvolávajú spory medzi stranami, patrí meškanie poskytnutia vojenskej pomoci, nedostatočný pokrok v otázke vstupu Ukrajiny do NATO, zákaz úderov americkými zbraňami hlboko na ruské územie a útoky ukrajinských bezpilotných lietadiel na ropné rafinérie v Rusku.

Okrem toho je Washington nespokojný s odstúpením viacerých členov vlády a vojenského velenia. Financial Times tiež zdôraznil, že obe strany majú rozdielne predstavy o tom, ako môže Ukrajina dosiahnuť víťazstvo v súčasnom konflikte a ako by toto víťazstvo mohlo vyzerať.

Jeden z ukrajinských respondentov denníka uviedol, že Zelenskyj sa stal “emocionálnejším a nervóznejším” kvôli situácii na bojisku a údajnej snahe Washingtonu viesť rokovania s ruskom, hoci oficiálne USA tvrdia, že o začiatku rokovaní môže rozhodnúť len kyjev.

Podľa Zelenského Bidenova administratíva “chce, aby sa vojna skončila pred novembrovými voľbami [v USA]”.

Možno Vás bude zaujímať