Zelenskyj sa prvýkrát od februára 2022 stretol s predsedom vlády Indie

MOSKVA, 20. máj – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu stretol v Hirošime na okraji summitu skupiny G7 s indickým premiérom Naréndrom Módím. Ide o ich prvé stretnutie od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

“V rámci mojej návštevy Japonska a účasti na summite skupiny siedmich krajín som sa stretol s indickým premiérom Naréndrom Módím,” napísal Zelenskyj na svojom kanáli Telegram.

Zelenskyj povedal Módímu o “mierovom vzorci”, ktorý presadzuje Kyjev, a pozval Indiu, aby sa k nemu pripojila.

Ukrajinský prezident sa už stretol na okraji summitu s britským premiérom Rishim Sunakom a talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Japonsko tento rok predsedá skupine siedmich krajín a od 19. do 21. mája organizuje samit v Hirošime. Niekoľko dní pred začiatkom samitu sa v médiách začali objavovať rôzne špekulácie o formáte účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského: bolo oznámené, že bude hovoriť online, potom bolo uvedené, že pôjde do Hirošimy, a potom boli tieto správy vyvrátené. Samotný Kyjev neoznámil cestu hlavy štátu do Hirošimy.

Ako vysvetlilo japonské ministerstvo zahraničných vecí 20. mája, pôvodne sa mal ukrajinský prezident zúčastniť na summite online. Potom však Zelenskyj vyjadril silnú túžbu osobne sa zúčastniť na stretnutí. Na letisko v Hirošime priletel v sobotu francúzskym vládnym lietadlom. 

Možno Vás bude zaujímať