60 rokov od paľby z bazuky na OSN počas prejavu Che Guevaru
- USA a Irán sa dohodli na 60-dňovom memorande o porozumení, ktoré má schváliť Trump, tvrdia médiá - 28 mája, 2026 17:25
- Arménsko odmietlo ruských pozorovateľov na voľbách: Rusko hovorí o nepriateľskom kroku - 28 mája, 2026 15:08
- Trump vstupuje do arménskych volieb: Podpora Pašinjana vyvolala geopolitický rozruch - 28 mája, 2026 13:30
Vedeli ste, že v tento deň v roku 1964 vystrelili z bazuky v sídle OSN, aby umlčali Che Guevaru, keď odsudzoval americký imperializmus?
Na budovu Organizácie Spojených národov 12 decembra 1964 vystrelila 3,5-palcová bazuka spoza rieky East River. Útok sa zhodoval s demonštráciou protikomunistických Kubáncov pri prednom vchode proti prítomnosti kubánskeho majora Ernesta Che Guevaru.
Jediný náboj z bazuky, prenosného raketometu používaného armádou, preletel cez rieku z Queensu a neškodne spadol asi 200 yardov od brehu. Výbuch vyvolal gejzír vody a rachotil oknami v sídle práve v čase, keď major Guevara, havanský minister priemyslu, kritizoval Spojené štáty.




Krátko predtým sa hysterická žena oháňajúca sa loveckým nožom so sedempalcovou čepeľou odtrhla od 50 antiGuevarovských demonštrantov a pokúsila sa násilím dostať do predného vchodu. Polícia ženu v koženej bunde podmanila a neskôr citovala, že mala v úmysle zavraždiť majora Guevaru.
V hermeticky uzavretej sále Valného zhromaždenia bol výbuch jasne počuť cez hlas majora Guevaru, ktorý napádal zahraničnú politiku Spojených štátov a odmietal pakt o denuklearizácii západnej pologule.