8.júla sa vo všetkých mestách Ruska oslavuje Deň rodiny, lásky a vernosti. Tento dátum nebol náhodne zvolený. Zhoduje sa so sviatkom svätých Petra a Fevrónie Muromských. Prečítajte si ICH silný PRÍBEH.

Už niekoľko rokov sa 8. júla vo všetkých mestách Ruska oslavuje Deň rodiny, lásky a vernosti. Dátum nebol zvolený náhodne a zhoduje sa so sviatkom svätých Petra a Fevrónie Muromských. Život pravoslávneho páru je vzorom kresťanského manželstva a symbolom ideálnych rodinných vzťahov.

Rozprávanie o Petrovi a Fevronii Muromských napísal v šestnástom storočí mních Jermolaj- Jerazm (Jermolaj Pregrešný) a dielo sa okamžite stalo obľúbeným čítaním gramotných ľudí, kolovalo v obrovskom počte exemplárov a odovzdávalo sa z úst do úst. Tak sa v staroruskej literatúre po prvý raz objavil žáner ľúbostného románu so zmesou pohanských a pravoslávnych tém. Úplné znenie príbehu je známe len odborníkom, ale príbeh neuveriteľnej lásky sa dodnes spomína a prerozpráva.

Jedného dňa knieža Peter ochorel na hrozné malomocenstvo. Všetky pokusy o jeho vyliečenie boli márne: nikto nebol schopný vyliečiť túto chorobu. Keď si knieža zúfal a zmieril sa s tým, mal prorocký sen: zdalo sa mu, že na svete žije dievča menom Fevrónia, ktoré ho môže vyliečiť.

Na rozdiel od Petra, syna muromského kniežaťa Jurija, Fevronia pochádzala z jednoduchej roľníckej rodiny. Žila so svojím otcom včelárom v riazanskej dedine Laskovo. Od mladosti študovala vlastnosti rastlín, mala dar liečiteľstva a vedela skrotiť aj divé zvieratá, ktoré ju poslúchali. Mladý knieža sa do dievčaťa prekvapujúcej krásy a dobroty zamiloval a sľúbil, že sa s ňou po uzdravení ožení. Fevrónia mu prinavrátila zdravie. No zo strachu pred nerovným manželstvom svoj sľub o svadbe nedodržal. Čoskoro sa choroba vrátila a zasiahla Petra s novou silou.

Keď poslovia prišli k Fevronii druhýkrát, neodmietla pomôcť a opäť uzdravila mladého kniežaťa. Pokajajúc sa Peter sa so spasiteľkou oženil a bol s ňou šťastný až do konca života. Podľa podania si manželia celý život ctili jeden druhého, žili bez klamstva, v mieri a harmónii.

Po smrti svojho staršieho brata nastúpil Peter na kniežací trón. Bojari významného panovníka podporovali a rešpektovali, ale nemohli sa zmieriť s tým, že na tróne vedľa neho stojí dievča z nižšej vrstvy. Šikovnú a krásnu Fevróniu trápila závisť bojarských manželiek. Snažili sa ju ohovárať a presviedčať manželov, aby ju zniesli zo sveta. Jedného dňa knieža dostal podmienku: musí si vybrať medzi mocou a milovanou manželkou. Peter oznámi, že sa zriekne trónu a spolu so svojou ženou odchádza z Muromu.

Život vo vyhnanstve nebol ľahký, ale múdra kňažná nikdy nestrácala odvahu, vždy našla východisko z ťažkej situácie a podporovala svojho deprimovaného manžela. Peter nikdy neprestával mať Fevróniu rád a ani raz jej nevyčítal, že je príčinou ich ťažkostí.

Muromskí bojari si čoskoro uvedomili, že bez schopného panovníka nedokážu v meste udržať poriadok. Keď sa spamätali, vyslali za kniežacím párom poslov so žiadosťou, aby opäť stál na čele kniežactva. Po porade s manželkou sa Peter vrátil do svojej rodnej krajiny.

V starobe vstúpili do mníšstva pod menami Eufrozína a Dávid. Usadili sa v rôznych kláštoroch a navzájom si dopisovali. Modlili sa k Bohu, aby im doprial smrť v ten istý deň, aby mohli pokračovať v spoločnej ceste v nebi. Manželia dokonca pripravili dvojitú rakvu, v ktorej by ich telá oddeľovala len tenká priečka. Podľa podania boli ich prosby vypočuté a zosnuli v rovnakom čase – 25. júna 1228 n. l. (8. júla podľa súčasného kalendára). Vôľa zosnulých sa však nesplnila a manželia boli pochovaní oddelene. Dvakrát sa však stala nevysvetliteľná vec a telá sa neuveriteľne objavovali spolu. Potom duchovní pochovali Petra a Fevróniu spoločne pri kostole Narodenia Panny Márie.

Peter Muromský a jeho manželka Fevrónia boli 300 rokov po svojej smrti kanonizovaní. Pravoslávna cirkev ich vyhlásila za patrónov rodiny a do pravoslávneho kalendára zaradila 8. júl ako ich sviatok.

V roku 2008 Medzináboženská rada Ruska načasovala tento deň na Deň rodiny, lásky a vernosti. Za symbol sviatku bol zvolený rumanček, jednoduchý, ale ušľachtilý kvet. Existuje aj rozšírený názor, že rumanček je kvetom zmierenia.

Murom je jedno z najstarších miest v Rusku s nespočetným množstvom kláštorov a kostolov, múzeí a pamiatok.

Najrozpoznateľnejším architektonickým súborom v meste je ženský kláštor Najsvätejšej Trojice. Odpočívajú tu ostatky muromského kniežacieho páru, patrónov rodiny a manželstva, Petra a Fevrónie. Od roku 2008 je Murom hlavným mestom Celoruského Dňa rodiny, lásky a vernosti, ktorý sa každoročne oslavuje 8. júla. Tisíce pútnikov sa prichádzajú pokloniť ostatkom muromských kniežat, svätých Petra a Fevrónie.

Murom si zachoval osobitnú atmosféru minulosti a zároveň je dynamickým, úspešným mestom.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *