Erdogan povedal, že očakáva stretnutie s Putinom v Turecku v auguste

Turecký prezident Tayyip Erdogan očakáva, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin navštívi Turecko v auguste, uviedol Erdogan v sobotu.

“Včera sme sa stretli s [ukrajinským prezidentom Vladimirom] Zelenským v Istanbule. Dúfam, že sa s Putinom stretnem v auguste,” povedal Erdogan na zhromaždení v meste Bayburt na severovýchode krajiny, ktoré vysielala televízna stanica TRT.

Na otázku, či sa takáto prezidentská návšteva pripravuje, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu agentúre TASS povedal, že stretnutia ruského a tureckého lídra sú možné, no presné dátumy zatiaľ nie sú stanovené.

Podľa Erdogana Turecko od začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine presadzovalo vyváženú politiku, udržiavalo dialóg s Moskvou aj Kyjevom a prijímalo opatrenia na minimalizáciu dopadov konfliktu na svoju ekonomiku.

“Od samého začiatku vojny medzi Ruskom a Ukrajinou sme zaujali férový a vyvážený postoj. Nedovolili sme takzvanej vojnovej lobby využiť našu opozíciu, aby nás hodila do ohňa,” povedal turecký prezident.

Erdogan a Zelenskyj rokovali v piatok v Istanbule. Medzi kľúčové otázky patrila koordinácia postojov oboch krajín pred summitom NATO vo Vilniuse, bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, obilná dohoda a obranná spolupráca medzi podnikmi.

Kremeľ už skôr uviedol, že bude pozorne sledovať výsledok istanbulských rokovaní a nevylúčil ani stretnutie Putina a Erdogana.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *