Ak chce byť Rutte tajomníkom NATO, potrebuje súhlas všetkých členov: Orban má  podmienku

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že by mohol podporiť odchádzajúceho holandského premiéra Marka Rutteho na post generálneho tajomníka NATO, ak budú splnené určité podmienky. Rutte je v súčasnosti najpravdepodobnejším budúcim generálnym tajomníkom NATO.

Konflikt medzi maďarskou vládou a Ruttem

Niečo ho však brzdí. Mark Rutte sa musí ospravedlniť za „urážlivé poznámky“, ktoré urobil o Maďarsku, povedal Viktor Orban v rozhovore pre portál Mandiner .

Musí tiež súhlasiť s tým, že Maďarsko sa nemusí zúčastniť na žiadnych vojenských misiách NATO namierených proti Rusku na Ukrajine, povedal Orbán.

Mark Rutte, súčasný premiér Holandska a veľký zástanca myšlienky jednotnej európskej politiky, v roku 2021 povedal, že Maďarsko by malo byť vylúčené z Európskej únie, a potom povedal, že Maďarsko by sa malo dostať na kolená.  Rutte sa k tomu vyjadril, keď hovoril o maďarskom zákone namierenom proti údajnej LGBT propagande. Rutte potom povedal, že takéto kroky nemajú miesto v legislatíve EÚ.

Vyžaduje sa konsenzus všetkých 32 krajín

V októbri vyprší mandát súčasnému generálnemu tajomníkovi NATO Nórovi  Jensovi Stoltenbergovi . Na výber nástupcu je potrebný konsenzus 32-člennej Aliancie. V súčasnosti Rutteho podporujú všetky členské štáty okrem Rumunska a Maďarska.

Rumunsko má svojho kandidáta na najvyšší post NATO, a tým je prezident Klaus Iohannis, ktorému sa na jeseň končí druhé funkčné obdobie a ktorý už nemôže kandidovať. „Podporujeme Rumunsko,“ povedal Orbán. Jeho vyjadrenia k predpokladom pre Rutteho zrejme odkazujú na prípad, že Bukurešť stiahne Iohannisovu kandidatúru. Maďarsko je členom NATO od roku 1999.

Možno Vás bude zaujímať