IDF potvrdili útok na školy OSN, pri ktorom zahynulo najmenej 35 ľudí v Gaze

Hovorca izraelských obranných síl (IDF) Daniel Hagari potvrdil útok na školu OSN v Gaze, pri ktorom údajne zahynulo najmenej 35 ľudí počas piatkového prejavu v Tel Avive.

“Cez noc IDF uskutočnili presný útok založený na spravodajských informáciách zameraný na desiatky teroristov Hamasu a Islamského džihádu, ktorí sa ukrývali v škole OSN v Gaze. Niektorí z týchto teroristov sa zúčastnili masakru v Hamase 7. októbra,” uviedol Hagari.

Hovorca izraelských obranných síl (IDF) Daniel Hagari

Pokračoval, že “presný úder bol založený na konkrétnych spravodajských informáciách z viacerých zdrojov“. “Zastavili sme tikajúcu časovanú bombu. … Dvakrát sme odložili náš útok, pretože sme identifikovali civilistov v oblasti. Mali sme letecký dohľad, ktorý niekoľko dní monitoroval areál Hamasu. Útok sme uskutočnili, keď naše spravodajské informácie a sledovanie naznačili, že v areáli Hamasu nie sú žiadne ženy ani deti,” pokračoval Hagari a dodal, že izraelské “letectvo použilo presnú muníciu na zacielenie na tri konkrétne triedy”.

Podľa správ médií cieľová škola OSN v centrálnej časti Gazy hostí približne 6000 vysídlených Palestínčanov.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mathew Miller komentoval útok slovami, že “ak je pravda, že máte toto miesto, kde sa Hamas skrýva v škole alebo militanti sa skrývajú v škole, títo jednotlivci sú legitímnymi cieľmi,” aj keď sú blízko civilistov, a “Izrael má právo pokúsiť sa zamerať na týchto civilistov.”

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mathew Miller

Dodal tiež, že IDF “majú povinnosť minimalizovať civilné škody a podniknúť všetky možné kroky na minimalizáciu civilných škôd,” pričom poznamenal, že USA tlačia na izraelskú vládu a IDF, aby “boli úplne transparentné” o situácii.

Boje v pásme Gazy pokračujú už deviaty mesiac po tom, čo Hamas 7. októbra podnikol bezprecedentný útok na južný Izrael, pri ktorom zahynulo 1 139 ľudí, väčšinou civilistov, a podľa izraelských predstaviteľov unieslo viac ako 200 ľudí.

Izrael vyhlásil vojnu skupine a “úplné obliehanie” Gazy rozsiahlou kampaňou leteckých útokov. Pozemná invázia sa začala koncom tretieho týždňa, pričom izraelskí lídri prisľúbili, že “zničia” Hamas.

Palestínski predstavitelia uviedli, že v čase zverejnenia publikácie (7.6.2024) bolo zabitých najmenej 36 654 ľudí a viac ako 83 309 bolo zranených. IDF tvrdili, že cieľom reakcie boli lokality a infraštruktúra Hamasu.

Experti OSN však varovali pred “kolektívnym trestom” pre ľudí v Gaze predtým, ako predpovedali “humanitárnu krízu”, a potom tvrdili, že v regióne sa “usadzuje peklo”.

Možno Vás bude zaujímať