Aleksandar Vučić: Vyhlásenie Merkelovej o dohodách z Minska stavia situáciu na Ukrajine do nového svetla

BELEHRAD (10. December) – Srbský prezident Aleksandar Vučič kritizoval bývalú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá označila dohody z Minska za pokus dať Ukrajine čas. Podľa srbského prezidenta to mení vnímanie toho, čo sa na Ukrajine deje od roku 2014.

Vučić označil vyhlásenie Merkelovej za “historicky dôležité”. Podľa jeho názoru sú jej slová potvrdenie predchádzajúceho vyhlásenia bývalého prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, že Kyjev nesplní dohody z Minska.

“To predstavuje situáciu v úplne novom svetle. Nemení to, kto na koho zaútočil, ale mení postoje k tomu, čo sa deje od roku 2014. <… > Toto vyhlásenie Merkelovej radikálne mení situáciu vo všetkých zmysloch, predovšetkým v politickom zmysle, a pre mňa je to jasný signál, komu nemožno dôverovať. Tu vyvstáva otázka, koľko my, takí malí, budeme schopní prežiť, ak sa odvážia takto hrať s niekým, kto je oveľa silnejší ako my, klamať a klamať Ruskej federácii, aby využili čas, vyzbrojili sa a pripravili veľkú porážku pre Rusko, “uviedol Vučić v príhovore k občanom. Poznamenal však, že túto situáciu nemožno porovnávať s tým, čo sa deje v Srbsku.

Angela Merkelová sa k vykonávaniu dohôd z Minska vyjadrila v rozhovore pre noviny Die Zeit začiatkom decembra. Poznamenala, že Ukrajina využila čas na to, aby “sa stala silnejšou”. Okrem toho, podľa bývalého kancelára, na začiatku konfliktu s Ruskom, krajiny NATO nemohli urobiť toľko ako teraz. Ruský prezident Vladimír Putin považuje toto vyhlásenie za dôkaz, že ostatné strany dohôd z Minska oklamali Rusko a “jediným bodom bolo napumpovať Ukrajinu zbraňami a pripraviť ju na nepriateľské akcie”.

Zdroj: Kommersant

Možno Vás bude zaujímať