Americká armáda sleduje balón, ktorý letí nad západom USA

Americká armáda sleduje malý balón letiaci vo vysokej nadmorskej výške, ktorý sa unáša krajinou, ale nepredstavuje žiadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, uviedli v piatok predstavitelia USA.

CBS News najprv informovalo, že armáda sledovala balón pri prechode cez západ USA v priebehu dňa. NORAD, vojenské velenie zodpovedné za protivzdušnú obranu nad USA a Kanadou, neskôr potvrdilo, že objekt detekovalo a uviedol, že sa vznáša vo výške 43 000 až 45 000 stôp (cca 13 km. pozn. red). Jeho prítomnosť vyvolala také obavy, že velenie vyslalo lietadlá na prieskum.

“Balón nad Utahom nasledovali lietadlá NORAD, ktorí zistili, že nie je ovládateľný a nepredstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť. NORAD bude pokračovať v sledovaní a monitorovaní balóna,” uviedol NORAD vo vyhlásení. “Federálny úrad pre letectvo (Federal Aviation Administration) tiež zistil, že balón nepredstavuje žiadne riziko pre bezpečnosť.”

Jeden z predstaviteľov USA pre CBS News povedal, že balón vyzeral ako vyrobený z Mylaru (Mylar sa používa ako elektrický a tepelný izolátor, reflexný materiál a dekorácia) a pod ním visela malá škatuľka v tvare kocky, dlhá asi 60 cm na každej strane. Jeho pôvod a účel zostáva neznámy.

Situácia nastala rok po tom, čo sa napätie medzi USA a Čínou vyostrilo po tom, čo nad kontinentálnymi USA niekoľko dní letel čínsky balón so sofistikovaným špionážnym zariadením.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí tvrdilo, že balón mal zbierať údaje o počasí a kvôli silnému vetru sa ” odchýlil od svojho plánovaného kurzu”. Americká armáda ho nakoniec 4. februára 2023 zostrelila pri pobreží Južnej Karolíny a vylovila trosky.

Špionážny balón sa stal politickým problémom pre prezidenta Bidena, ktorý čelil kritike zo strany republikánov za svoje rozhodnutie povoliť mu prelet cez USA takmer týždeň predtým, ako nariadil jeho zostrelenie. Predstavitelia Bidenovej administratívy povedali, že počkali, kým nebude pri pobreží, aby minimalizovali riziko pre civilistov na zemi. Zákonodarcovia si však položili otázku, prečo ho nemohli nemohli zničiť, keď sa nachádzal v blízkosti pobrežia Aljašky pred pred vstupom do vzdušného priestoru USA.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *