Americké nálety na ciele v Sýrii

WASHINGTON, 24. marca -Vo štvrtok americké ozbrojené sily uskutočnili sériu leteckých útokov na ciele v Sýrii, ktoré podľa Washingtonu môžu byť spojené s Islamskými revolučnými gardami (IRGC), elitnými jednotkami iránskych ozbrojených síl. Informovala o tom tlačová služba Pentagonu.

Poznamenala, že 23. marca “bol zabitý jeden americký dodávateľ, päť amerických vojakov a ďalší americký dodávateľ boli zranení v dôsledku útoku bezpilotného lietadla” na základni medzinárodnej protiteroristickej koalície vedenej USA v severovýchodnej Sýrii.

“Na príkaz amerického prezidenta Joea Bidena som povolil silám amerického ústredného velenia vykonať dnes večer vysoko presné letecké útoky vo východnej Sýrii na objekty používané skupinami spojenými s iránskou IRGC,” citovala tlačová služba amerického ministra obrany Lloyda Austina. “Nálety boli vykonané v reakcii na dnešný útok, ako aj na sériu nedávnych útokov na koaličné sily v Sýrii skupinami napojenými na IRGC.”

“Ako dal prezident Biden jasne najavo, prijmeme všetky potrebné opatrenia na ochranu našich ľudí a vždy podnikneme odvetné opatrenia v čase a na mieste, ktoré si vyberieme,” dodal Austin. “Žiadna skupina beztrestne nezaútočí na naše jednotky.”

Podľa Pentagonu “boli vykonané vysoko presné údery, aby sa zabezpečila ochrana amerických vojakov”. “Spojené štáty podnikli primerané a premyslené kroky zamerané na obmedzenie rizika eskalácie a minimalizáciu strát,” domnieva sa tlačová služba vojenského oddelenia.

Dvom zraneným vojakom bola na mieste poskytnutá lekárska pomoc, traja vojaci a dodávateľ boli hospitalizovaní v koaličných zdravotníckych zariadeniach v Iraku, uviedla tlačová služba. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať