Ani chvíľa pokoja pre Srbov v Kosove a Metohiji, nové zatýkanie a bitie detí. O 10:00 hod. mimoriadny prejav prezidenta Vučića.

Noc na severe Kosova a Metohije prebehla pokojne, ale Srbi v tejto oblasti ani na chvíľu nemajú pokoj. Včera večer, pred polnocou, boli ľudia na severe hlboko znepokojení, otrasení, vystrašení správou oficiálne potvrdenou srbským vládnym úradom pre Kosovo a Metohiju, že kosovské špeciálne jednotky v obci Žitkovac pri Zvečane zastavili, obťažovali, fyzicky napadli a potom zbili súrodencov K. R. (15) a D. R. (17).

“Vytvorila sa atmosféra, že už nikto nie je v bezpečí, nikto nevie, či bude zatknutý v Jarinje alebo Brnjaku, na moste Bistrica alebo na inom mieste, kde sú umiestnené kosovské špeciálne jednotky. Teraz je na cestách, iba ten, kto musí prejsť cez Jarinje. Neexistuje deň, kedy by neboli správy o tom, že by bol jeden zo Srbov zatknutý, zastavený, prenasledovaný… Toto všetko sa deje už príliš dlho, je to tu ťažké, je čoraz ťažšie žiť pod takýmto tlakom, stresom,” povedal dnes ráno jeden zo Srbov zo Severnej Mitrovice pre srbské médiá.

Brata a sestru K. R. a D. R. policajti zastavili, keď deti išli na námestie v obci Žitkovac, ktorá sa nachádza na ceste zo Zvečanu do Zubin Potok. Úrad pre Kosovo a Metohiju uviedol, že špeciálne jednotky deti obťažovali, tlačili a potom fyzicky napádali. Doktor Boban Mitrovič z KBC Kosovska Mitrovica včera večer povedal, že deti sú stabilizované, ale pod silným psychickým stresom.

“Chlapec dostal niekoľko úderov do hlavy a kopanec do bedrovej oblasti, zatiaľ čo sestra, ktorá bola spolujazdkyňou, bola brutálne odstránená z motorky, ťahaná po zemi a utrpela pomliaždenie pravého ramena,” povedal doktor Mitrovič.

V noci z piatka na sobotu bola Severná Mitrovica doslova zo všetkých strán obklopená hliadkami kosovskej špeciálnej polície a kontrolovala všetky východy z mesta.
Riaditeľ Úradu pre Kosovo a Metohiju Petar Petković včera povedal, že v piatok bol v Severnej Mitrovici stav obliehania, “ kosovské špeciálne jednotky prenasledovali občanov a pokúšali sa zatýkať Srbov”.

Srbský prezident Aleksandar Vučić sa dnes o 10:00 h prihovorí verejnosti.

Možno Vás bude zaujímať