Sergej Lavrov: Západ využíva situáciu na Ukrajine na „odstránenie“ Ruska a Číny ako konkurentov

Západ využíva ukrajinský konflikt na „odstránenie“ Ruska a Číny ako konkurentov, povedal v piatok v Petrohrade ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

“Anglosasovia v podstate riadia šou a kontrolujú zvyšok kolektívneho Západu. Jednoducho povedané, využívajú súčasnú situáciu, ktorú rozpútali na Ukrajine, túto vojnu proti Ruskej federácii, na odstránenie konkurencie. Vidia nás ako konkurenta, vnímajú Čínu ako konkurenta,“ povedal Lavrov.

Okrem toho ruský minister zahraničia dodal, že moderné zbrane dodávané Ukrajine sa používajú na útoky na Rusko. „Teraz sa hovorí o stíhačkách F-16, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane …” Američania sa pokúsili tento problém bagatelizovať slovami: “Naozaj si myslíte, že by sme Ukrajine dodali lietadlá s jadrovými zbraňami? Odpovedali sme, že nebudeme rozmýšľať. Naše systémy, ktoré budú sledovať tieto lietadlá, nebudú schopné odhaliť tie, ktoré nesú jadrové zbrane, od tých, ktoré ich nenesú,“ uviedol minister.

Lavrov tiež poznamenal, že pripojenie predstaviteľov arabskej civilizácie do zoskupenia BRICS by posilnilo multipolaritu a dalo štátom príležitosť byť zastúpené na globálnej úrovni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 6. júna na tlačovej konferencii povedal, že západné krajiny odovzdajú Kyjevu stíhačky F-16. “Mal som uzavreté stretnutie s niekoľkými predstaviteľmi krajín, ktoré s istotou potvrdili, že nám dajú F-16. … Bol som ubezpečený od niektorých našich západných partnerov o množstve [F-16]” povedal Zelenskyj.

V máji americký prezident Joe Biden, ktorý komentoval vyhlásenie námestníka ruského ministra zahraničných vecí Aleksandra Grushka o „kolosálnych rizikách“ pre Západ v prípade dodávok F-16 na Ukrajinu, na samite G7 uviedol, že by to vytvorilo riziká „pre nich“.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na plenárnom zasadnutí Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade uviedol, že dodávka tankov Leopard a lietadiel F-16 potvrdzuje ďalšie zapojenie NATO do ozbrojeného konfliktu. “Ak budú [F-16] rozmiestnené na leteckých základniach mimo Ukrajinu a použité v boji, budeme sa musieť pozrieť na to, ako zasiahnuť a kde zasiahnuť tie prostriedky, ktoré sa používajú v bojových operáciách proti nám. Je to vážne nebezpečenstvo ďalšieho ťahania NATO do tohto ozbrojeného konfliktu,“ povedal Putin.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *