Vo Francúzsku zadržali podozrivého z pokusu o atentát na Macrona

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali obyvateľa republiky pre podozrenie z pokusu o zabitie prezidenta Emmanuela Macrona počas jeho cesty do departementu Doubs v apríli tohto roku. Informoval o tom v sobotu denník Le Parisien.

Incident sa odohral 27. apríla po ceremónii na pamiatku vodcu haitskej revolúcie v rokoch 1791-1804 Toussaint-Louverture. V blízkosti hradu Château de Joux, kam išla hlava štátu, sa zhromaždili demonštranti proti dôchodkovej reforme, ktorí sa pokúsili prelomiť kordón. Počas stretov žandári použili slzotvorný plyn. Keď sa odtiaľ Macron chystal odísť vrtuľníkom, jeden z protestujúcich na neho vystrelil raketu s plynovou bombou.

Vyšetrovanie ukázalo, že pyrotechniku vypustil 20-ročný tesár, ktorý je aktivistom ľavicového hnutia. Tento týždeň bol zadržaný vo svojom dome a umiestnený do väzby. Vo vzťahu k mladému mužovi začala francúzska protiteroristická prokuratúra vyšetrovanie v súvislosti s pokusom o zničenie vrtuľníka, pokusom o usmrtenie príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní, ktorí v ňom boli, ako aj pokus o atentát na prezidenta. Či by jeho čin mohol skutočne ohroziť pád vrtuľníka, sa zistí počas vyšetrovania.

Zadržaný nepoprel svoj čin a povedal, že týmto spôsobom chcel “vyzvať” Macrona a dať jasne najavo, že obyvatelia republiky nesúhlasia s jeho politikou. Prokuratúra trvá na predĺžení väzby podozrivého a vykonaní psychiatrického vyšetrenia proti nemu. Právnik zadržaného zase uviedol, že sa odvolal proti požiadavke uväzniť svojho zverenca najmenej na jeden rok. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *