Arzenál NATO vyčerpaný, treba ho čo najskôr doplniť – Stoltenberg

BERLÍN, 19. jún/ Zásoby zbraní a munície NATO sú vyčerpané a musia sa čo najskôr doplniť, povedal generálny tajomník NATO v pondelok na ekonomickej konferencii Deň nemeckého priemyslu v Berlíne.

“Potrebujeme aj robustnejší obranný priemysel a niektorí z Vás sú tu dnes prítomní. Naše zásoby zbraní a munície sú vyčerpané a je potrebné ich doplniť nielen v Nemecku, ale aj v mnohých krajinách v rámci NATO,” povedal Stoltenberg predstaviteľom nemeckého priemyslu.

Minulý týždeň som mal tú česť zúčastniť sa produktívneho stretnutia so zástupcami obranného priemyslu. Diskutovali sme o tom, ako čo najlepšie naštartovať výrobu, zabezpečiť dodávateľské reťazce a odstrániť bariéry našej spolupráce. To je kľúčové na udržiavanie našej podpory Ukrajine a zaistenie našej vlastnej obrany,” pokračoval.

Po stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO, ktoré sa konalo 15. až 16.júna, Stoltenberg uviedol, že počas samitu 11. až 12.júla vo Vilniuse sa bude rokovať o niekoľkoročnom programe dodávok zbraní na Ukrajinu, ktorý sa bude realizovať aj po skončení konfliktu.

Možno Vás bude zaujímať