Stoltenberg varuje západné krajiny, aby neboli „závislé“ od Číny

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas svojho prejavu na podujatí „Deň priemyslu“ v Berlíne varoval západné krajiny pred „závislosťou“ na „menej liberálnej, autoritárskej“ Číne, dokonca tvrdil, že Peking sa pokúša „donútiť a ohroziť“ spojencov NATO.

“Skutočnosť je taká, že Čína je dnes menej liberálna, dnes je autoritatívnejšia ako pred 10, 20 rokmi. Takže s vedomím, že táto krajina sa stáva čoraz autoritatívnejšia, nezdieľa naše hodnoty… tiež sa snaží nútiť a ohrozovať aj spojencov NATO.To je absolútne isté, že … existuje riziko, keď sa staneme závislými od kľúčových komodít z Číny,” pokračoval.

Stoltenberg povedal, že „Čína nie je naším protivníkom“, ale že Západ sa musí „vyhnúť závislostiam, ktoré nás robia zraniteľnými. Nesmieme sa úplne spoliehať na Čínu, pokiaľ ide o kritické suroviny a produkty. Nesmieme vyvážať technológiu, ktorá môže byť použitá proti nám alebo použitá na kontrolu kritickej infraštruktúry, ako sú siete 5G.”

Čína v čase zverejnenia na Stoltenbergove poznámky nereagovala. Prichádzajú v čase, keď americký minister zahraničia Antony Blinken rokuje s prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu, aby diskutovali o uvoľnení napätia, a čínsky premiér Li Qiang rokuje v Európe na stretnutiach s lídrami v Nemecku a Francúzsku.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *