Banky v EÚ blokujú Rusom prístup k účtom

Európska únia spustila ďalšiu kampaň na aktualizáciu bankových databáz. Finančné inštitúcie odmietajú otvárať nové účty pre klientov s ruskými pasmi a blokujú prístup k existujúcim produktom. Šancu riešiť vzniknuté problémy majú len držitelia povolenia na pobyt. Majitelia podnikov a nehnuteľností v európskych krajinách, ktorí ho nemajú, čelia vážnym problémom.

Centrom finančnej konfrontácie sa tentoraz stala Česká republika. Skupina ruských hackerov NoName057(16) zorganizovala koncom augusta útok na päť bánk v tejto krajine: Komerční banku, ČSOB, Air Bank, FIO Banku a Českú spořitelnu. Webové stránky mnohých z nich boli počas posledného týždňa prerušované. Rusi, ktorí hackli servery, uviedli, že sa snažia ukončiť podporu českej vlády bojom na Ukrajine. Táto pôvodne nereálna požiadavka nebola splnená a protiopatrenia prijaté po útoku zasiahli ruských občanov.

Klienti jednotlivých českých bánk dostali začiatkom septembra oznámenia, že ich účty sú zablokované. Formálnym dôvodom boli údajne neaktuálne údaje o pasoch. Upozornenia navrhovali aktualizáciu informácií online pomocou špeciálneho formulára v osobnom účte.

Avšak z osobného účtu zmizol spomínaný formulár. Okrem toho v odpovedi na otázky zástupcovia podpory vysvetlili, že funkcia online aktualizácie bola zakázaná. Odteraz môžete svoje osobné údaje odovzdať zástupcom bánk len osobne pri návšteve niektorej z pobočiek v Českej republike. K tomu musíte mať platný cestovný pas a povolenie na pobyt.

Veľký počet Rusov, ktorí si otvorili účty na obsluhu nehnuteľností, ale trvalo bývali v Ruskej federácii, tak stratil prístup k svojim peniazom. Nebudú môcť platiť dane, energie a iné služby.

Po určitom čase budú české príslušné orgány brať dlžníkov na zodpovednosť.

V niektorých prípadoch budú musieť občania Ruskej federácie zodpovedať za dlhy nehnuteľnosťami a iným majetkom nachádzajúcim sa v Českej republike.

Ako pre Octagon hovoria Rusi žijúci v Česku, podobným problémom predtým čelili aj klienti tamojšej pobočky Raiffeisenbank. Na rozdiel od mnohých českých bánk si tieto banky pravidelne účtujú servisný poplatok. V dôsledku toho majitelia niektorých zablokovaných účtov nielenže stratili prístup k svojim finančným prostriedkom, ale po určitom čase sa ocitli v dlhu voči banke.

Diskriminácia podnikateľov ruského pôvodu má trochu iný vzorec. Podľa podnikateľov pôsobiacich v krajine české banky od februára 2023 doplnili balík dokumentov potrebných na otvorenie firemného účtu o doklady preukazujúce existenciu vzťahu medzi majiteľom podniku a samotným podnikom s Českou republikou. Čo presne by táto súvislosť mala byť, nie je vysvetlené v zodpovedajúcom odporúčaní Českej národnej banky, ktorá bankám umožňuje interpretovať túto normu podľa vlastného uváženia.

Všetko, čo sa deje, nezodpovedá protiruským sankciám schváleným Európskou úniou. Poskytujú len jedno obmedzenie týkajúce sa bankových služieb. Občanom a organizáciám z Ruskej federácie zakazuje otvárať vklady v hodnote nad 100-tisíc eur. Účet nie je vklad. V tom istom balíku sa uvádza, že zákaz sa nevzťahuje na Rusov, ktorí majú povolenie na pobyt v niektorej z krajín EÚ.

Podobné problémy sú aj na Slovensku, kde študenti a podnikatelia s ruskými pasmi čelia masívnemu odmietaniu bankových služieb. Otvorenie účtu navyše nezaručuje ani dostupnosť povolenia na pobyt.

– Slovenské banky za posledné dva-tri mesiace zrušili účty niektorým klientom s odôvodnením, že platili ruským firmám. V tomto prípade hovoríme o operáciách, ktoré nesúvisia so sankcionovaným tovarom a neporušujú európske sankcie. Osoby zo sankčných zoznamov sa na týchto obchodných vzťahoch nezúčastňovali,“ hovorí pre Octagon konateľ slovenskej spoločnosti LION law & consulting, sro. Evgeny Artyukh.

Konateľ slovenskej spoločnosti LION law & consulting, sro. Evgeny Artyukh.

Z praxe poradenskej firmy vyplýva, že po 24. februári 2022 slovenské banky aj pobočky zahraničných bánk zastúpené v krajine zmenili prístup k práci s klientmi, ktorí majú ruský a bieloruský pas. V niektorých finančných inštitúciách im okamžite odmietnu otvoriť si účet, v iných sa ich ústne pýtajú, či plánujú platiť s Ruskom, alebo sú požiadaní, aby na túto otázku odpovedali písomne ​​pri vypĺňaní dotazníka.

Žiadosti o vysvetlenie dôvodov odmietnutia zriadenia účtu najčastejšie zostávajú nezodpovedané.

– Pri práci s príkazmi klientov píšeme bankám žiadosti o vysvetlenie, prečo odmietajú zriadiť účty. V odpovediach sa najčastejšie uvádza, že banky majú právo nevysvetliť dôvod odmietnutia, poznamenáva Evgeniy Artyukh.

Nikto, samozrejme, priamo nepíše, že to súvisí s ruským pasom. Ale ak budete postupovať systematicky a pozriete sa na veľké množstvo takýchto prípadov, môžete predpokladať, že existuje takáto súvislosť.

Ďalší podnikateľ pôsobiaci v Európe pod podmienkou anonymity vyjadril názor, že európske banky teraz v mnohých otázkach nahrádzajú štát.
„Majú právo vykonávať komplexné kontroly akéhokoľvek klienta bez získania jeho súhlasu a požadovať od klientov takmer akékoľvek ďalšie informácie. Banky majú v niektorých prípadoch právo na výklad legislatívy. Samotný koncept bankového tajomstva sa stratil a už neexistuje vo svojom bývalom obvyklom význame, hovorí zdroj publikácie.
V súčasnosti sa banky EÚ pri väčšine otázok nespoliehajú na pokyny vlastných regulačných orgánov, národných a európskych orgánov, ale na pokyny Finančnej akčnej skupiny (FATF). Organizácia vyvíja globálne štandardy na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Skupina bola založená v roku 1989 členmi G7. Okrem zástupcov G7 do organizácie patria Čína, India, Hongkong, Brazília, Argentína, Austrália, Južná Afrika, Saudská Arábia a ďalšie krajiny. Spolu 37 štátov. Deväť dcérskych spoločností FATF dohliada na viac ako 200 krajín po celom svete.
FATF postupne preberá kontrolu nad bankovým sektorom na celom svete do vlastných rúk. A zvýšená nezávislosť európskych bánk spojená s diskriminačnými rozhodnutiami, ktoré nezávisle prijímajú, je toho jasným dôkazom, hovorí zdroj z Oktagonu. – Zdá sa, že tieto kroky sú navrhnuté tak, aby vyvolali krízu, ktorá niektorým medzinárodným hráčom pomôže dosiahnuť super zisky. Obdobou takejto krízy je nedávna pandémia, počas ktorej sa štáty dobrovoľne vzdali časti moci WHO. Tá urobila rozhodnutia, ktoré spoločnosti Big Pharma priniesli príjmy v miliardách dolárov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet