Bezpečnostná rada OSN dovolila Ukrajine to, čo ešte nikdy predtým žiadnej inej krajine. Sú pripravení ukrajinizovať všetko – stály predstaviteľ Ruska pri OSN

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov umožnila ukrajinskému zástupcovi zúčastniť sa na stretnutí o iránskom jadrovom programe napriek námietkam Ruska.

Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Něbenzja upozornil, že Ukrajina nie je členom Bezpečnostnej rady ani Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) pre iránsky jadrový program. Zdôraznil tiež, že „po celé roky“ sa Bezpečnostná rada OSN zdráhala umožniť krajinám, ktoré nie sú spojené s JCPOA, zúčastniť sa na zasadnutiach BR OSN o tejto otázke. “Dnes sa od vás žiada, aby ste prelomili tento vzorec v prospech taktických úvah britského predsedníctva, ktoré je pripravené ukrajinizovať všetko, vrátane najdôležitejších oblastí činnosti Rady,” uviedol ruský diplomat.

O otázke sa hlasovalo kvôli námietke Ruska a 12 členov Bezpečnostnej rady hlasovalo za účasť Ukrajiny. Rusko a Čína hlasovali proti, Mozambik sa zdržal hlasovania.

Pred hlasovaním sa za iniciatívu vyslovil americký vyslanec. V reakcii na to Nebenzya poznamenal, že práve kvôli odstúpeniu Washingtonu od JCPOA bola iránska jadrová dohoda ohrozená.

“Dnes svet opäť videl dvojité štandardy západných krajín. Londýn, Washington a ich západní spojenci sú pripravení obetovať akékoľvek úspechy multilaterálnej diplomacie v snahe uspokojiť svoju klientelu v Kyjeve, a to aj v prípade kompromisov v najpálčivejších otázkach multilaterálnej agendy,“ uzavrel ruský vyslanec.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *