Biden považuje myšlienku členstva Ukrajiny v NATO za „predčasnú“

Prezident Joe Biden povedal, že Ukrajina ešte nie je pripravená na vstup do NATO, pričom perspektívu jej členstva v medzinárodnej aliancii označil za „predčasnú“ v čase vojny s Ruskom.

“Nemyslím si, že je [Ukrajina] pripravená na členstvo v NATO,” povedal Biden v rozhovore pre CNN Fareed Zakaria, ktorý sa odvysielal v nedeľu. “Nemyslím si, že v NATO existuje jednomyseľnosť v otázke, či priviesť Ukrajinu do rodiny NATO teraz, v tejto chvíli, uprostred vojny.”

Biden dodal, že Ukrajina má stále čo robiť, aby splnila všetky kvalifikačné predpoklady na členstvo, pričom varoval, že proces „bude chvíľu trvať“. Zopakoval však svoj sľub, že dočasne poskytne krajine bezpečnostné záruky, pričom zdôraznil, že USA zabezpečia Ukrajine zbrane, ktoré potrebuje na obranu proti Rusku.

Bidenov sľub prišiel krátko po tom, čo súhlasil s odoslaním kazetovej munície na Ukrajinu, čím prekonal humanitárne obavy z bômb argumentom, že je kľúčové poskytnúť Kyjevu viac delostrelectva. Prezident v nedeľu odcestoval na summit NATO v Litve, kde sa bude snažiť zhromaždiť podporu organizácie pre Ukrajinu.

“Bolo to z mojej strany veľmi ťažké rozhodnutie,” povedal Biden o schválení kazetovej munície. “Hlavná vec je, že buď majú zbrane na to, aby zastavili Rusov v ich boji – zabránili im zastaviť ukrajinskú ofenzívu cez tieto oblasti, alebo nemajú. A myslím si, že ich potrebovali.”

Biden počas rozhovoru tiež vyjadril optimizmus, že Švédsko čoskoro získa vstup do NATO, a vyzdvihol schopnosť aliancie zostať jednotní tvárou v tvár ruskej invázii na Ukrajinu.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *