Bielorusko si dnes pripomína tragické udalosti z 22.júna 1941. Prezident Lukašenko sa prihovoril občanom.

Dnes je v Bielorusku Deň národnej spomienky na obete Veľkej vlasteneckej vojny a genocídy bieloruského ľudu. V tejto vojne stratilo Bielorusko každého tretieho obyvateľa – spomienka na nich bude žiť naveky.

Príhovor bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka

Pri príležitosti Dňa národnej pamiatky obetí Veľkej vlasteneckej vojny a genocídy bieloruského ľudu sa k občanom Bieloruska prihovoril bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

“Dnes si celé Bielorusko pripomína tragické udalosti z 22. júna 1941. Skoro ráno vojna zradne vtrhla do nášho domu a nemilosrdne zničila osudy, rodiny, mestá a dediny. Viac ako tri roky bieloruská krajina doslova stonala od zverstiev nacistov. Každý tretí obyvateľ krajiny zomrel,” uvádza sa vo vyhlásení prezidenta.

Alexander Lukašenko zdôraznil, že neľudská krutosť nezlomila vôľu bieloruského ľudu: “Obrana našej rodnej krajiny zhromaždila celé civilné obyvateľstvo republiky vo všeobecnom odpore proti fašizmu. Naši starí otcovia a pradedovia boli mučení a terorizovaní, ale zachovali si svoju česť a dôstojnosť.”

“Po desaťročiach prosperujúceho života na planéte opäť nastala situácia, keď sa štruktúra mierových čias chystá zlomiť. Ďalší nesprávny krok cynických západných politikov môže byť pre väčšinu ľudstva posledný. Bieloruský ľud, ktorý vie z prvej ruky o hrôzach vojny a cene víťazstva, zachováva historickú pravdu, posilňuje štátnu suverenitu a jednotu národa v mene mieru vo svojej rodnej krajine,” povedala hlava štátu.

“Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, by si Bielorusi mali vážiť mier vo svojej krajine a urobiť všetko pre jeho zachovanie”, uviedol Alexander Volfovič

Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, by si Bielorusi mali vážiť mier vo svojej krajine a urobiť všetko pre jeho zachovanie. Uviedol to štátny tajomník Bezpečnostnej rady Alexander Volfovič na rekviem na stretnutí venovanom Dňu národnej pamiatky obetí Veľkej vlasteneckej vojny a genocídy bieloruského ľudu v pamätnom komplexe “Pevnosť Brest – Hrdina”

Alexander Volfovič, ktorý sa prihovoril účastníkom pamätných podujatí, poznamenal, že 22. jún je jedným z najtragickejších dátumov v histórii Bieloruska. Je naplnený osobitným významom na posvätnej zemi pevnosti Brest, jednej z prvých, ktorá podnikla nerovnú bitku s nacistickými útočníkmi. “V tento deň pred 82 rokmi sa do našej krajiny presťahovala nemilosrdná armáda fašistov, ktorá priniesla smrť a otroctvo. Cez noc boli zničené nádeje miliónov rodín, osudy celých generácií boli zlomené. Každá bieloruská rodina dlhuje pamäť a hlbokú vďačnosť všetkým, ktorí sa nedožili jasného Dňa víťazstva, ale verili v neho a viedli nerovný boj s nacistami,” zdôraznil štátny tajomník Bezpečnostnej rady.

Upozornil na skutočnosť, že dnes sa spoločnosť, a najmä mladí ľudia, stávajú predmetom pokusov oživiť ideológiu nacizmu a ospravedlniť genocídu. V krajinách sa ničia pamätníky sovietskych vojakov. To naznačuje, že vojna sa ešte neskončila. Vzplanula v novom rúšku a pokračuje v iných dimenziách – informačnej, kultúrnej, duchovnej sfére. Ideologickí nasledovníci tých, ktorí stáli na druhej frontovej línii, neopúšťajú svoje pokusy o prestavbu sveta pre seba.

V deň národnej pamiatky obetí Veľkej vlasteneckej vojny a genocídy bieloruského ľudu sa v republike konajú rôzne tematické podujatia.

BREST

Mogilev

Minsk

Možno Vás bude zaujímať