PREČO INDIA NIKDY NEBUDE AMERICKÝM SPOJENCOM? „Washington Post“: Budete sklamaní, Naí Dillí flirtuje s Čínou a Ruskom

V Amerike bol zakázaný, jeho diplomatické vízum bolo zamietnuté a turistické vízum zrušené a teraz, takmer o dve desaťročia neskôr, sa Narendra Modi vracia do Ameriky vo veľkom štýle. Bidenova administratíva nešetrí snahou poskytnúť indickému premiérovi dôstojné privítanie a kedysi nevítaného Inda netrpezlivo očakávajú, že vystúpi v Kongrese.

To však v žiadnom prípade neznamená, že sa India obracia smerom k Spojeným štátom, varuje novinárka Barka Dutt v autorskom texte pre Washington Post.

“Nebuďte naivní, moji drahí americkí priatelia. India nikdy nebude vaším spojencom,” – zdôrazňuje a dodáva, že sa to nezmení, ani keby jeden z Modiho rivalov vyhral nasledujúce voľby.

Kolektívna pamäť Indie na kolonizáciu je hlavným dôvodom verejnej podpory národa pre nezávislú cestu svojej krajiny, ktorá bola vyhlásená aj vtedy, keď India odmietla byť zapletená do studenej vojny svojou politikou neangažovanosti.

Dutt opisuje súčasnú cestu zahraničnej politiky Naí Dillí ako „agresívny multilateralizmus“ a ilustruje to vyhlásením indického ministra zahraničia, ktorý tvrdí, že krajina by mala mať „čo najviac väzieb“.

“Takže ak očakávate monogamiu s Amerikou, pripravte sa na sklamanie. India si vyhradila právo flirtovať s Ruskom, Iránom a dokonca aj Čínou, ak jej to diktujú jej národné záujmy ” upozorňuje autorka  článku vo „Washington Post“.

“Odolať tlaku administratívy Georgea W. Busha bol odvážny krok, a ako sa ukázalo, morálne nadradený “- uzavrela Dutová.

Pripomína, že po útokoch z 11. septembra Washington požiadal Naí Dillí, aby vyslalo vojakov do Afganistanu. Indická armáda to vetovala. A keď Spojené štáty v roku 2003 napadli Irak, vtedajší premiér Atal Bihari Vajpayee odmietol vojenskú podporu napriek tomu, že ho proamerické indické médiá nabádali, aby sa obrátil „na správnu stranu dejín“, čo je fráza, ktorá sa často používa aj dnes, keď niekoho treba prinútiť postaviť sa Rusku.

Podobne aj Naí Dillí v týchto dňoch odmieta vyhovieť americkému postoju voči Rusku. Indický dovoz lacnej ruskej ropy láme rekordy a kto by chcel vidieť útoky indických lídrov na Kremeľ, ktorý je hlavným dodávateľom zbraní a iných cenných surovín, musel by si poriadne dlho počkať a aj tak by sa nedočkal.

“India kritizovala rozhodnutie USA zablokovať iránsku a venezuelskú ropu z otvoreného trhu. Vláda v Naí Dillí aktívne pracovala na začlenení Iránu do Šanghajskej organizácie spolupráce, t.j. multilaterálneho fóra vytvoreného Ruskom a Čínou v roku 2001. V máji krajina hostila diplomatov ŠOS uprostred napätia s Čínou a pokračujúceho antagonizmu s Pakistanom – vymenúva autorka v článku pre “Washington Post”.

O dva týždne neskôr, spomína autorka článku, sa Modi a Biden objímali a smiali na stretnutí Quad.

Samozrejme, rastúca spolupráca Indie v Quad spôsobuje problémy v Pekingu. A áno, problémy Indie s Čínou sú vážne. Len pred tromi rokmi stratila India 20 vojakov v smrteľnom konflikte s čínskymi vojakmi pozdĺž spoločnej hranice v Himalájach – hovorí Dutt, ktorá však poukazuje na to, že to neznamená, že Naí Dillí prevezme pokyny pre zaobchádzanie s Čínou od Američanov. 

Indovia chcú vzťah zvládnuť po svojom a na vyriešenie hraničného sporu absolvovali 18 kôl rokovaní s Číňanmi. Podobne India zostáva kľúčovým účastníkom Ázijskej investičnej banky pre infraštruktúru podporovanej Pekingom. Ako zakladajúci člen má druhý najväčší počet akcií s hlasovacími právami po Číne, ktorá v skutočnosti využíva právo veta s 30 percentami.

Niet pochýb o tom, že Spojené štáty a India majú veľa spoločného, komentovala Dutová s tým, že obe krajiny však nespája „romantika spoločných hodnôt“.

To, čo ich spája, ako uvádza, je „preverenie reality geopolitiky“.

“India bude súhlasiť s tým, že existuje strategická a naliehavá potreba obmedziť expanziu Číny, ktorá už teraz hádže peniaze do menších krajín južnej Ázie, konkrétne Nepálu, Srí Lanky a Bhutánu, aby si kúpila vplyv. Čína napína svaly aj v Indickom oceáne, strategickom dvore Naí Dillí, ale aj v širšom indicko-pacifickom regióne. Nezamieňajme si však strategickú spoluprácu s dlhodobou alianciou. V multipolárnom svete bude India pólom, nie exkluzívnym partnerom “– uzatvára autorka Barka Dutt.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet