Borrell priznal ťažkosti pri schvaľovaní deviateho balíka sankcií voči Rusku

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell hovoril o práci na deviatom balíku sankcií voči Rusku. Pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ uviedol, že medzi členskými krajinami únie existujú “rôzne názory” na obsah balíka sankcií.

“Dúfam, že sa to dohodne dnes, možno zajtra, ale nehovorím, že to bude jednoduché, pretože medzi členskými krajinami existujú rôzne názory,” povedal Borrell.

Podľa neho bude nadchádzajúce stretnutie veľmi dlhé a ťažké. “Na programe sú sankcie voči Rusku, deviaty balík, stále sme nedosiahli dohodu. Zostáva na nás, aby sme sa dohodli na mnohých otázkach,” vysvetlil šéf diplomacie EÚ.

Okrem sankcií voči Rusku budú ministri zahraničných vecí Európskej únie na dnešnom zasadnutí (12. decembra) rokovať o sankciách voči Iránu, ako aj o pridelení ďalších 2 miliárd EUR (2,11 miliardy USD) na dodávky zbraní na Ukrajinu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že deviaty balík sankcií voči Ruskej federácii bude zahŕňať takmer 200 fyzických a právnických osôb. Zavedú sa nové kontroly vývozu a obmedzí sa prístup ku všetkým typom bezpilotných lietadiel.

Zdroj: Kommersant

Možno Vás bude zaujímať